Lukning af tomme datterselskaber og store afskrivninger på goodwill og andre immaterielle aktiver betyder kæmpetab til CSC Airline Solutions.
? En voldsom nedgang i indtjeningen er normalt i den her slags transaktioner, forklarer Frank Heitmann, administrerende direktør, CSC Airline Solutions.
Den transaktion Heitmann hentyder til er, at CSC købte Scandinavian IT Group i begyndelsen af 2004. I det første offentliggjorte regnskab, der dækker 15 måneder, er omsætningstallene forsvundet.
Til gengæld er resultatet såvel før som efter skat reduceret fra plus 69,9 millioner kroner til minus 26,2 millioner.
CSC Airlines Solutions A/S | Årsregnskab | |
Millioner kroner | 2004/05 | 2003 |
Omsætning | - | - |
Driftsresultat | -1 | -188 |
Resultat før skat | -26,2 | 69,9 |
Resultat | -26,2 | 69,9 |
Egenkapital | 337,8 | 362,3 |
Antal ansatte | ca. 900 | 1.163 |
Rent organisatorisk har CSC Airline reduceret antallet af datterselskaber, så der i dag kun er et selskab i henholdsvis Danmark, Norge og Sverige og så et dansk holdingselskab, der ejer datterselskaberne.
CSC Airline Solutions beskæftiger sig med, som navnet antyder, løsninger til luftfarten.
? Vi levererer løsninger, drift, vedligehold og udvikling af it-løsninger til hovedsagelig SAS, siger Frank Heitmann.