Disney lancerer MP3-afspiller til børn

Underholdningskoncernen Disney er klar til at sende en MP3-afspiller på markedet rettet mod børn i alderen seks til 12 år. Salg til unge er en vanskelig disciplin, fordi deres indkøb stadig langt hen ad vejen er bestemt af mor og far.

Disney vil være med på markedet for mp3-afspillere og sender nu Mix Stick på markedet til en pris af godt 300 kroner. Det skriver Wall Street Journal.

Målgruppen er unge mellem seks og 12 år, og det er ifølge flere brancheeksperter en vanskelig en at adressere. Godt nok har de unge et meget sofistikeret indkøbsmønster og ved, hvad de vil have, men mor og far sidder stadig ofte på pengepungen.

Som de fleste mp3-afspillere er Mix Stick beregnet til at downloade musik fra internettet eller fra musik-cd'er, der er kopieret til en computer.

Herudover kan de unge købe frimærkestore hukommelseskort (Mix Clips), der kan indeholde omtrent samme mængde musik, som der er på en cd, skriver Wall Street Journal.

En bølge af produkter

Mix Sticks er det seneste i en sand bølge af elektroniske produkter rettet mod børn og unge, der smider det traditionelle legetøj som actionman-figurer og dukker væk til fordel for digitale videokameraer, mobiltelefoner og videospil.

Elektronikprodukter rettet specifikt mod børn er en ret ny kategori, men salget steg med 40 procent i 2004 sammenlignet med året før ifølge analysefirmaet NPD Funworld, skriver Wall Street Journal.

Salget af mere traditionelt legetøj steg kun tre procent og både herhjemme, og i udlandet har de store legetøjskæder i dag rigtig mange reolmeter fyldt med "ungdoms-elektronik."

Disney er ikke den eneste producent af ungdoms mp3-afspillere. Også Mattel og Hasbro har ifølge Wall Street Journal indretninger på hylderne, der kan afspille mp3 musikfiler.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS