Microsoft vil sælge sikkerhed til store virksomheder

En beta-version af Microsofts nye sikkerhedsløsning til beskyttelse af enterprise-virksomheders it ventes klar inden årsskiftet. Den endelig version kommer tidligst til næste år.

Microsoft er på nippet til at frigive en testversion af virksomhedens beskyttelsespakke, Microsoft Client Protection. Det er sikkerhedssoftware henvendt til store organisationer, de såkaldte enterprise-virksomheder.

Programmet skal hjælpe med at beskytte virksomhedernes pc'er, bærbare computere og filservere mod nuværende og fremtidige sikkerhedstrusler som malware, spyware og virus.

Microsofts CEO Steve Ballmer og Mike Nash, som er corporate vice president for Microsofts Security Technology Unit, præsenterer i dag den nye pakke i München.

Blandt de nye tiltag findes Microsoft Antigen, der er en antivirus- og antispam-sikkerhedssoftware baseret på teknologi fra det nyligt opkøbte Sybari Software. Microsoft Antigen til blandt andet Exchange Servere kommer i en beta-version i starten af 2006.

Et andet tiltag er Secure IT Alliance, hvor partnere kan integrere deres løsninger sikkert med Microsofts platform og skabe nye sikkerhedsfeatures og produkter.

Microsofts overordnede sikkerhedsstrategi er udstukket i tre områder, nemlig fundamentale sikkerhedsforbedringer af software; trussel og sårbarhed, hvor Microsoft vil levere sikkerhedsteknologier, som giver brugerne en mere dybtgående beskyttelse.

Og endelig identifikation og adgangskontrol, hvor Microsoft vil udvikle løsninger, der håndterer brugeridentitet og kontrol af adgangsrettigheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job