Nasa viser verden med dansk software

Den amerikanske rumfartsorganisation Nasa bruger billedbehandlingssoftware fra danske YaWah.com til at gøre gigantisk store billedserier tilgængelige med en almindelig browser på internettet.

For nylig kontaktede Nasa danske YaWah.com for at høre, om firmaet var parat til at tage en udfordring op. Udfordringen gik på at gøre det muligt at se og manøvrere i en 120 gigabyte stor billedserie på internettet.

- De 120 gigabyte er næsten 50 gange så stort som vores hidtidige rekord, der er et billede af jordkloden fra NASA. Vi tog udfordringen op, og reelt krævede det kun få ændringer i softwaren – og så naturligvis god plads på serveren, siger Kristian Ottosen, ejer og administrerende direktør, YaWah.com.

Kort fortalt er YaWahs software til billedbehandling i stand til at gøre billeder og billedserier, der fylder mange gigabytes, tilgængelige via en almindelig browser på internettet.

Gammel kending

Danske YaWah.com er en gammel kending hos den amerikanske rumfartsorganisation NASA.

- Nasa fandt os på internettet for godt et år siden, og en professor fra Goddard Space Flight Center tog kontakt. Vi lavede en testinstallation, og så købte Nasa sin første YaWah-installation, fortæller Kristian Ottosen.

Den 120 gigabyte store billedserie, der blev lagt online af Nasa forleden dag, er en del af The Blue Marble Next Generation projekt. Billedserien er optaget med satellitter over 12 måneder og viser hele jordkloden, udbredelsen af sne med mere.

- Det specielle ved billedserien er, at den fylder 120 gigabyte – eller det samme som cirka 180 cd-rom'er – og alligevel kan opleves og zoomes i med en ganske almindelig browser på en almindelig internetforbindelse, siger Kristian Ottosen.

Det sker ved hjælp af Flash-applikatioen eRez.

YaWah.com blev stiftet i 2001 af den 43-årige Kristian Ottosen, der har en fortid hos Purup Eskofot og Digital Zone, hvor han også udviklede billedbehandlingssoftware.

Voldsom vækst

Virksomheden beskæftiger i dag 10 personer, hvoraf to er fastansatte og resten freelancere.

På den økonomiske front omsætter YaWah.com for tre millioner kroner i år og når et resultat før skat på en til halvanden million kroner.

Begge nøgletal er vokset knap 100 procent de seneste par år, og Kristian Ottosen forventer, at væksten fortsætter lidt endnu.

- Vi er i gang med en eksporthandlingsplan sammen med Dansk Eksportråd og planlægger at angribe det amerikanske marked via lokale distributører, siger YaWah-direktøren.

Han får henvendelser fra USA hver dag, der har hørt om virksomheden for eksempel via referencer som Nasa, Dell Computer eller B&O.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S