Norsk softwarehus ansætter dansk chef

Det norske softwarehus Mamut, der udvikler og sælger økonomisystemer, har ansat Michael Brahe som dansk landechef. Forventningen er 2.000-3.000 kunder i løbet af tre år.

Den 36-årige Michael Brahe blev den 1. oktober udnævnt til at stå i spidsen for det norske ERP-hus Mamut i Danmark.

Titlen er landechef, og opgaven bliver at sikre, at virksomheds- og økonomiløsninger fra Mamut får den plads hos små og mellemstore danske virksomheder, som de fortjener.

- Jeg vil helst ikke udtale mig om forventningerne før det arrangement i morgen, hvor Mamut bliver præsenteret for omkring 100 potentielle forhandlere, siger Michael Brahe.

Han kommer fra et job som markedschef hos Visma Software og har tidligere været salgschef hos Embedit, Guideix og Getronics.

Mamut fik 1.000 kunder i løbet af det første år, selskabet var på det hollandske marked.

- Og 5.000 kunder i løbet af de første tre år i Sverige, så hvis vi kan få 2-3.000 kunder i Danmark i løbet af tre år, så er det godt nok, siger Eilert Hanoa, grundlægger af og administrerende direktør for Mamut-koncernen.

Mamut har netop lanceret de første dansksprogede produkter herunder Mamut Enterprise, der er et salgs- og kundeopfølgnings-, økonomi-, logistik- og e-handelssystem i én samlet løsning.

– Den danske virksomhed Magnus Informatik har hjulpet med oversættelsen og med at sikre, at produkterne lever op til den danske lovgivning, siger Eilert Hanoa.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job