TV 2 sender nyheder som video-podcast

TV 2 gør det fra november muligt at se tv-nyheder på den nye generation af Apples populære Ipod, der kan afspille video. Fra torsdag sender stationen også tv til 3G-mobiltelefoner.

Tv-stationen TV 2 gør det fra november muligt at se nyheder på de nye versioner af Apples Ipod med videoafspiller og på andre multimedie-enheder, der understøtter videopodcasts.

- Danskernes medievaner er under hastig forandring til en stribe nye medieplatforme. Som en af Danmarks største mediekoncerner er det afgørende for os at være med helt i front og betjene danskerne dér, hvor de er, udtaler chefen for TV 2 Interaktiv, Rune Bech, i en pressemeddelelse.

Den nye tjeneste bliver tilgængelig fra november og er gratis frem til nytår. Herefter vil TV 2 indføre et abonnement på videopodcasts - tv-programmer i RSS-format.

Stationen lancerede tidligere på året en podcast-tjeneste med lydsporet af TV 2 Nyhederne.

Det er i første omgang kun TV 2's nyhedsudsendelser klokken 10 og klokken 22, der kan bestilles til automatisk at blive downloadet.

TV 2's oplyser, at stationen på længere sigt forventer at lægge en stor del af stationens udsendelser ud til download på Ipods og andre terminaler.

Det sker ifølge TV 2 i forlængelse af stationens bredbåndskanal TV 2 Sputnik, hvor seerne on-demand kan bestemme, hvornår de vil se en række TV 2-programmer.

Fra i dag gør TV2 det samtidig muligt at se en række programmer direkte på 3G-mobiltelefoner via teleselskabet 3.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos