TV 2 sender nyheder som video-podcast

TV 2 gør det fra november muligt at se tv-nyheder på den nye generation af Apples populære Ipod, der kan afspille video. Fra torsdag sender stationen også tv til 3G-mobiltelefoner.

Tv-stationen TV 2 gør det fra november muligt at se nyheder på de nye versioner af Apples Ipod med videoafspiller og på andre multimedie-enheder, der understøtter videopodcasts.

- Danskernes medievaner er under hastig forandring til en stribe nye medieplatforme. Som en af Danmarks største mediekoncerner er det afgørende for os at være med helt i front og betjene danskerne dér, hvor de er, udtaler chefen for TV 2 Interaktiv, Rune Bech, i en pressemeddelelse.

Den nye tjeneste bliver tilgængelig fra november og er gratis frem til nytår. Herefter vil TV 2 indføre et abonnement på videopodcasts - tv-programmer i RSS-format.

Stationen lancerede tidligere på året en podcast-tjeneste med lydsporet af TV 2 Nyhederne.

Det er i første omgang kun TV 2's nyhedsudsendelser klokken 10 og klokken 22, der kan bestilles til automatisk at blive downloadet.

TV 2's oplyser, at stationen på længere sigt forventer at lægge en stor del af stationens udsendelser ud til download på Ipods og andre terminaler.

Det sker ifølge TV 2 i forlængelse af stationens bredbåndskanal TV 2 Sputnik, hvor seerne on-demand kan bestemme, hvornår de vil se en række TV 2-programmer.

Fra i dag gør TV2 det samtidig muligt at se en række programmer direkte på 3G-mobiltelefoner via teleselskabet 3.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest