Konsulenthus køber konkurrent i Århus

It-konsulenthuset IT-Companion med speciale i Lotus Notes/Domino overtager den århusianske it-virksomhed Grøne IT. Formålet er at stå stærkere i konkurrencen på det offentlige marked.

Med overtagelsen af Grøne IT håber it-konsulenthuset IT-Companion at blive styrket i kampen om ordrer inden for it-infrastruktur og it-løsninger til det offentlige marked.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

IT-Companion er specialist i den såkaldte gruppesoftware Lotus Notes/Domino, og det er Grøne IT med sine fem medarbejdere også.

- Det var afgørende for os, at den virksomhed, vi skulle være en del af, var dedikeret til IBM Notes/Domino platformen, og det er IT-Companion, udtaler Jakob Grøne, direktør og medejer af Grøne IT.

Køberen, IT-Companion, omsatte med sine 26 ansatte sidste år for 15 millioner kroner og forventer, at omsætningen vokser til godt 18 millioner kroner i år.

Tre ud af fire i det offentlige

Grøne IT henter tre ud af fire kunder i det offentlige marked og har blandt andet Århus og Herning Kommune samt Ringkjøbing og Viborg Amt på kundelisten.

Til de offentlige kunder har Grøne IT udviklet løsninger i form af håndbogssystemer, websites og intranet. Alt sammen med udgangspunkt i en IBM Notes/Domino platform.

- Vi vil i den nærmeste fremtid arbejde på at komme længere frem i bussen i forhold til det offentlige marked, hvor vi nu vil være et endnu bedre alternativ til de eksisterende udbydere af Microsoft-løsninger, udtaler Jan Brinck, salgs- og forretningsudviklingsdirektør, IT-Companion.

Ifølge analysehuset IDC bliver de små og mellemstore virksomheder det nye store vækstmarked i it-branchen de kommende år. It-løsninger til mindre og mellemstore (5-500 ansatte) danske virksomheder har ifølge IDC en andel på mere end 30 procent af markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse