Canon taber SKI-aftale til Topnordic og Dell

Canon er blevet fravalgt på SKI's (Statens og Kommunernes Indkøbsservice) nye aftale om Printere, Kopi- og Multifunktionsmaskiner til det offentlige. Til gengæld er opkomlingen Dell med.

Forhandlerne Atea og Topnordic og producenterne Dell og Sharp er kommet til, mens veteranen Canon er røget ud af SKI's (Statens og Kommunernes Indkøbsservice) nye aftale om indkøb af printere, kopi- og multifunktionsmaskiner til det offentlige.

- Det er dybt beklageligt, at vi ikke er med på aftalen, da næsten 40 procent af alle statsinstitutioner foretrækker Canon, siger Canons salgsdirektør Niels Ravn, med henvisning til Canons egne tal for salget.

Han forventer, at Canons omsætning inden for staten vil falde med omkring 20 procent på grund af det mistede salg på SKI's indkøbsaftale.

De otte leverandører

De otte leverandører, der er valgt til den kommende rammekontrakt om printere, kopi- og multifunktionsmaskiner, er:

Atea Danmark, Dell, Ikon Office Solutions, Konica Minolta Business Solutions Denmark, NRG Scandinavia, Sharp Electronics Danmark, Topnordic og Xerox. I alt 15 tilbudsgivere bød ind.

SKI venter at købe ind for 1,1 milliard kroner på aftalen, der løber i to år fra årsskiftet.

Det offentlige kan på aftalen købe produkter fra Dell, Hewlett-Packard, Konica Minolta, Kyocera Mita, Lexmark, OKI, Ricoh, Sharp, Toshiba og Xerox.

Skærpede krav

Ifølge SKI-direktør Søren Jacobsen har den statslige og kommunale indkøbsorganisation skærpet kravene til sine leverandører på områderne levering, service og leasing. Om baggrunden for udvælgelsen fortæller SKI's chefkonsulent Claus Krüger:

- Grundlæggende vælger vi de leverandører, der afgiver det samlet set mest fordelagtige økonomiske tilbud. Det kriterie flækker vi så i fire delkriterier: Pris og rabat inklusiv garanti, der vægtes med en faktor seks, tekniske forhold, der vægtes med faktor tre, miljøforhold, der også vægtes med faktor tre og endelig sortiment, der vægtes med faktor to.

Ifølge udbudsbekendtgørelsen kunne SKI vælge mellem syv og 10 leverandører til aftalen.

- Vi valgte otte, fordi gabet mellem nummer otte og ni var det største, så der besluttede vi at trække stregen, siger Claus Krüger.

Antallet af produkter er højere på den nye aftale, end på den, der udløber til nytår.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS