Billetlugen: Stones-billetsalg gået fint

Efter tidligere mareridstagtige scener ånder Billetlugen.dk stille op. Søndagens net-salg til Rolling Stones-koncerten gik fint, lyder meldingen. Et nyt kø-system har hjulpet godt på vej.

Udskiftningen af et omstridt kø-system fra Netgroup har lettet for klagestrømmen rettet mod Billetlugen.dk.

Efter flere gange at have udløst mange tusinder danskeres raseri i forbindelse med billetsalg via nettet til store koncerter, gik det søndag relativt stille og roligt, da der skulle sælges 75.000 billetter til sommerens Rolling Stones-koncert i Horsens, melder Billetlugen.dk.

Mere end halvdelen via nettet

Ved det tidligere stærkt omstridte billetsalg til store koncerter er billetterne blevet solgt med en ligelig fordeling via nettet, et callcenter og Fona.

Denne gang er mere end halvdelen af de 75.000 billetter blevet solgt via nettet, fortæller Jeppe Michael Jensen, direktør i E-Billetter, der står bag Billetlugen.dk.

- Og det er gået fint. Vi har indtil videre modtaget omkring 150 e-mails fra folk, og det er meget langt fra det antal, som vi modtog under eksempelvis salg til Robbie Williams-koncerterne, siger Jeppe Michael Jensen.

Mange af henvendelserne er fra folk, der blot skal have bekræftet, at deres køb er gået igennem, fortæller han.

Nyt kø-system

Som Computerworld kunne fortælle fredag, har Billetlugen.dk udskiftet sit omstridte kø-system fra Netgroup med Citrix Netscaler.

- Vi samarbejder stadig med Netgroup, men efter den massive kritik, der har været, har vi besluttet, at det er ikke er godt nok til os, at det kun har fungeret ordentligt i 95 procent af tilfældene, siger Jeppe Michael Jensen.

Billetlugen.dk vil nu evaluere brugen af Citrix Netscaler nærmere.

For trods de pæne ord blev en del brugere mødt af deciderede fejlmeldinger om, at siden ikke kan vises - en ting, som Billetlugen.dk tidligere netop har fået seriøse stryg på puklen for i forbindelse med salg til de store koncerter.

Systemet skal justeres

Mailstrømmen fra utilfredse billetkøbere til Computerworld har da også været markant mindre denne gang end ved eksempelvis billetsalget til Robbie Williams og U2, hvor Billetlugen.dk havde store problemer.

- Citrix-systemet skal nu justeres. Det er jo første gang, vi anvender det, og i det billede ser det ud til at have givet en god kvalitet. Jeg forventer, at vi er på vej i den rigtige retning, siger Jeppe Michael Jensen.

Han afviser, at Billetlugen.dk har lagt billetsalget en søndag for at undgå, at folk kunne sidde ved deres arbejdscomputere og bestille løs.

- Det er alene noget, som arrangøren bestemmer, siger han.

Rettelse:: Computerworld har skrevet, at E-Billetterne har modtaget 150 klager efter søndagens billetsalg til sommerens Rolling Stones-koncert. Det passer ikke, oplyser E-Billetter. Man har modtaget 150 henvendelser, hvoraf mange har været fra folk, der blot skulle have bekræftet, at deres køb var gået igennem. Computerworld beklager fejlen, der nu er rettet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S