Gratis netleksikon vil stoppe vandaler

Netleksikonet Wikipedia har besluttet at stramme sikkerheden, så nyoprettede eller anonyme brugere ikke længere kan ændre artikler, der er blevet udsat for hærværk.

Internet-encyclopædien Wikipedia, der på det seneste har måttet lægge ryg til en del kritik af dens troværdighed, strammer nu reglerne for ændring af artikler for at forhindre hærværk.

Det sker efter en række tilfælde, hvor folk af forskellige grunde har misbrugt Wikipedias åbenhed og har vandaliseret artikler om alt fra "kærlighed" til "George W. Bush".

Det, der udløser opstramningen, er en sag, hvor den tidligere rådgiver for den amerikanske præsidentkandidat Robert Kennedy af en spøgefugl blev fremstillet som medskyldig i attentaterne på Robert Kennedy og John F. Kennedy.

Det fik i første omgang Wikipedias administration til at ændre reglerne, så anonyme brugere ikke kan oprette nye artikler.

Nu bliver sikkerheden så strammet endnu en tand: Fremover kan nye eller anonyme brugere heller ikke rette i artikler, der bliver "spærret" af webstedets administratorer.

Det skal stoppe for det hærværk, der udføres mod visse artikler, hvor personer ændrer eller sletter indholdet.

Wikipedias troværdighed blev for nylig sat under lup af det videnskabelige tidsskrift Nature, som bad eksperter om at læse korrektur på artikler fra henholdsvis Wikipedia og Encyclopedia Britannica.

Eksperterne fandt fejl i begge værker med en lille overvægt hos Wikipedia, som dog ikke har holdt netleksikonet tilbage fra at skrive en artikel om Natures sammenligning.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:External_peer_review

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job