Gratis netleksikon vil stoppe vandaler

Netleksikonet Wikipedia har besluttet at stramme sikkerheden, så nyoprettede eller anonyme brugere ikke længere kan ændre artikler, der er blevet udsat for hærværk.

Internet-encyclopædien Wikipedia, der på det seneste har måttet lægge ryg til en del kritik af dens troværdighed, strammer nu reglerne for ændring af artikler for at forhindre hærværk.

Det sker efter en række tilfælde, hvor folk af forskellige grunde har misbrugt Wikipedias åbenhed og har vandaliseret artikler om alt fra "kærlighed" til "George W. Bush".

Det, der udløser opstramningen, er en sag, hvor den tidligere rådgiver for den amerikanske præsidentkandidat Robert Kennedy af en spøgefugl blev fremstillet som medskyldig i attentaterne på Robert Kennedy og John F. Kennedy.

Det fik i første omgang Wikipedias administration til at ændre reglerne, så anonyme brugere ikke kan oprette nye artikler.

Nu bliver sikkerheden så strammet endnu en tand: Fremover kan nye eller anonyme brugere heller ikke rette i artikler, der bliver "spærret" af webstedets administratorer.

Det skal stoppe for det hærværk, der udføres mod visse artikler, hvor personer ændrer eller sletter indholdet.

Wikipedias troværdighed blev for nylig sat under lup af det videnskabelige tidsskrift Nature, som bad eksperter om at læse korrektur på artikler fra henholdsvis Wikipedia og Encyclopedia Britannica.

Eksperterne fandt fejl i begge værker med en lille overvægt hos Wikipedia, som dog ikke har holdt netleksikonet tilbage fra at skrive en artikel om Natures sammenligning.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:External_peer_review

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S