Gratis netleksikon vil stoppe vandaler

Netleksikonet Wikipedia har besluttet at stramme sikkerheden, så nyoprettede eller anonyme brugere ikke længere kan ændre artikler, der er blevet udsat for hærværk.

Internet-encyclopædien Wikipedia, der på det seneste har måttet lægge ryg til en del kritik af dens troværdighed, strammer nu reglerne for ændring af artikler for at forhindre hærværk.

Det sker efter en række tilfælde, hvor folk af forskellige grunde har misbrugt Wikipedias åbenhed og har vandaliseret artikler om alt fra "kærlighed" til "George W. Bush".

Det, der udløser opstramningen, er en sag, hvor den tidligere rådgiver for den amerikanske præsidentkandidat Robert Kennedy af en spøgefugl blev fremstillet som medskyldig i attentaterne på Robert Kennedy og John F. Kennedy.

Det fik i første omgang Wikipedias administration til at ændre reglerne, så anonyme brugere ikke kan oprette nye artikler.

Nu bliver sikkerheden så strammet endnu en tand: Fremover kan nye eller anonyme brugere heller ikke rette i artikler, der bliver "spærret" af webstedets administratorer.

Det skal stoppe for det hærværk, der udføres mod visse artikler, hvor personer ændrer eller sletter indholdet.

Wikipedias troværdighed blev for nylig sat under lup af det videnskabelige tidsskrift Nature, som bad eksperter om at læse korrektur på artikler fra henholdsvis Wikipedia og Encyclopedia Britannica.

Eksperterne fandt fejl i begge værker med en lille overvægt hos Wikipedia, som dog ikke har holdt netleksikonet tilbage fra at skrive en artikel om Natures sammenligning.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:External_peer_review

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S