Dropper papiret til fordel for PDA'en

Oftede faxede sælgerne i det danske smykkefirma Pilgrim flere hundrede sider med ordrer hjem til moderselskabet efter en messe. I dag optager sælgerne ordrer via PDA'er og bærbare computere.

Sælgerne hos den jyske smykkeproducent Pilgrim optager i dag ordrer ved hjælp af PDA'er, hvor de tidligere brugte pen og papir.

- Før vi fik PDA'er, håndskrev vi alt og faxede så ordrerne til Danmark, hvor alt skulle skrives ind igen af administrationen der. En ret omstændelig proces, forklarer Anette Jensen, sælger for Pilgrim i det sydvestlige England.

Overgang til at tage og føle på

Hun har arbejdet for Pilgrim i to år og skrevet og faxet ordrer i ni måneder. Overgangen fra papir til PDA var i den grad til at tage og føle på.

- Tidsmæssigt har besparelsen været enorm. Det, som hugger igennem med det samme nu med direkte overførsel af data, tog tidligere op til tre dage, siger Anette Jensen.

Med PDA'erne er det muligt at sende nye ordrer direkte ind i smykkefirmaets Navision Axapta-virksomhedssystem i Skanderborg.

Afløste papir-kaos

Oprindelig var det ikke for at spare penge, at smykkeproducenten ville have en anden måde at optage ordrer på, men fordi livet med deltagelse på fire-fem messer om året blev for uoverskueligt.

- Hver mandag efter en messe stod faxen og blinkede, fordi der ikke var mere papir. Der kom måske 500 sider gennem faxen, og det blev for kaotisk, konstaterer Erik Højbjerg, it-chef, Pilgrim.

Han kontaktede it-virksomheden Handstep, der specialiserer sig i PDA-løsninger. Og så gik det stærkt.

Tre uger efter den første snak leverede Handstep en prototype på en løsning, som kunne tages i brug med det samme.

- Handstep har lavet vores PDA-løsning fra scratch, men bygget på erfaringerne fra vores første løsning, der viste sig at være hverken brugervenlig eller sikker nok, fortæller Erik Højbjerg.

Udviklet i .Net

Løsningen til Pilgrims sælgere er udviklet i Microsofts .Net-teknologi og kan bruges af enhver enhed, der kører på styresystemet Windows Mobile.

Pilgrim bruger Symbols PDA'er med indbygget scanner.

- De er dyre, men kan tåle det hårde liv i hænderne på sælgerne. Og så er scanneren indbygget, hvor HP's iPaq skal have en ekstern stregkodelæser, siger Erik Højbjerg.

Han vurderer, at Pilgrim har bekostet et sted mellem 800.000 og en million kroner på sin PDA-løsning inklusiv såvel soft- som hardware.

Udover at give sælgerne friere tøjler til at snakke med kunderne, betyder Pilgrims PDA-løsning også, at der sker betydeligt færre fejl.

Sælgerne skriver ikke forkerte koder på ordresedlen, og hjemme i Skanderborg læser de ikke forkert på de faxede ordresedler.

- De skal heller ikke taste ordrenumre ind i systemet på hovedkontoret længere, men bare printe pluklisterne ud, siger Anette Jensen.

Når sælgerne er hjemme på kontoret, synkroniserer de PDA-ordrerne med Pilgrims centrale server og ordresystem. Synkroniseringen kan også klares ved at koble PDA'en til en medbragt bærbar computer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S