Microsoft luger ud i annoncer mod open source

Microsoft Danmarks net-skræmmekampagne mod open source-produkter er langt mere omfattende end hidtil antaget. Marketingdirektør vil nu have en udførlig liste, så han kan fjerne adskillige Google-annoncer.

En kampagne mod en række open source-produkter får nu Microsoft Danmark til i stor stil at trække annoncer tilbage fra søgemaskinen Google.

Computerworld beskrev torsdag, hvordan Microsoft havde købt søgeordet MySQL og lokkede med fakta om den konkurrerende open source-database på Google.

Eksperter har tidligere vurderet, at den slags misbrug af andres varemærker er i strid med god markedsføring, og Microsoft trak torsdag annoncen tilbage.

Mangler overblik

Adskillige læserhenvendelser til Computerworld har siden vist, at langt flere konkurrerende produkter var omfattet.

Det gælder webserveren Apache, styresystemerne Linux og OpenBSD, databasen PostgresSQL, Linux-distributionerne Debian, Suse og Redhat samt en lang række andre open source-produkter.

Hos Microsoft Danmark arbejder man på højtryk for at få et fuldt overblik over kampagnen.

- Jeg har selvfølgelig bedt vores mediebureau om at tjekke op på alt, hvad vi har af søgeord. Når vi har den fulde liste, så fjerner jeg alt det, jeg ikke mener følger god markedsføringsskik, siger marketingdirektør Jens Storm Lernø.

En søgning efter ord som "apache", "bsd" og "postgres" fører således fortsat til en annonce fra Microsoft, der lover fakta om open source-konkurrenterne og linker til en side, hvor produkterne i flere tilfælde slet ikke er nævnt.

Ikke hensigten

Jens Storm Lernø gentager sin undskyldning fra torsdag, og understreger, at det ikke er Microsofts normale stil.

- På søgeord-delen har vi ikke haft til hensigt at gå ud og købe en masse søgeord, som går mod konkurrerende produkter. Den fejl beklager vi, siger han.

Han mener ikke, at man kan sammenligne søgeords-kampagnen på Google med Microsofts normale markedsføring i både online- og trykte medier.

- De fleste annoncer er rettet direkte mod vores produkter, hvor vi fortæller om produktfeatures. Vi er ikke ude og køre skræmmekampagne. Det er ikke vores stil at gøre det, fortæller han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect