Prik dig frem til dagens opgaver på PDA'en

Medarbejdere i Svendborg Kommunes entreprenør-afdeling registrerer deres arbejdsopgaver på en PDA. Udover at lette arbejdet for administrationen udfylder de bogligt svage nu også selv arbejdssedlerne.

For Svendborg Kommune har indførelsen af en halv snes PDA'er i entreprenørafdelingen været en gevinst på flere måder.

- Tidligere skulle vi skrive dagsedler i hånden, der så senere blev tastet manuelt ind i det centrale system. Der var utrolig mange indtastninger, og der kunne nemt ske fejl, fortæller Ole Martin Pedersen, afdelingschef, entreprenørafdelingen, Svendborg Kommune.

Sidste forår tog han initiativ til at indføre en PDA-baseret løsning, hvor samtlige afdelingens opgaver blev lagt ind på iPaq-PDA'er fra Hewlett-Packard.

Pleje og vedligehold

Entreprenørafdelingen tager sig blandt andet af pleje og vedligeholdelse af kommunens arealer.

De forskellige opgaver som for eksempel hækkeklipning, græsslåning eller timer i en rendegraver har alle fået et nummer og en beskrivelse.

- Kan en medarbejder ikke huske nummeret på en arbejdsopgave, kan han prikke sig frem til den. Vi har flere ansatte, der har problemer med at læse og skrive, men håndtere en PDA, det kan de. For dem er det en stor sejr, at de nu selv kan udfylde deres dag- og ugesedler, siger Ole Martin Pedersen.

Derudover er den PDA-baserede indberetning af arbejdsopgaverne også en stor lettelse for driftsledere og det administrative personale.

Med 55 medarbejdere går der cirka to dage om ugen med at taste data fra dag- og udesedler ind i kommunens centrale ressourcesystem manuelt, mens det elektronisk kan klares på minutter.

- Driftslederne var bange for, at det nye system ville give dem mere arbejde, men de må indrømme, at det i stedet har gjort arbejdet lettere, siger afdelingschefen.

Kontordame eller PDA

Ole Martin Pedersen så sidste år i øjnene, at enten måtte der ansættes en kontordame mere til det administrative eller også måtte der findes en anden løsning.

- Jeg kendte it-virksomheden Handstep fra mit tidligere arbejde og udviklede vores løsning i samarbejde med dem. Samtidig har også Ribe og Frederiksværk kommuner været med fra starten sidste år. De kunne også se fordelene ved den her løsning og har været med til at lave kravsspecifikationerne til Handstep, siger Ole Martin Pedersen.

Han er også med i en erfa-gruppe bestående af kommunale entreprenører på tværs af landet. De snakker sammen for at sikre, at to kommuner ikke bruger ressourcer på at opfinde den samme løsning.

- Det bliver alt for dyrt for kommunerne, hvis man ikke er fælles om sådan nogle projekter, lyder det.

Små selvstyrende

I Svendborg har de 10 PDA'er som indtil videre 15-20 mand deles om i små selvstyrende grupper.

Den enkelte medarbejder logger sig ind på PDA'en, taster sine arbejdsopgaver ind og ringer via PDA'en op til serveren hos driftslederen.

PDA'en afleverer sine data, og driftslederen godkender så den enkeltes dagseddel og sender data videre til serveren på rådhuset.

Bygherreafdelingen i Svendborg kommune har også planer om at anvende løsningen, ligesom ledningsregistreringen i kommunen allerede sker på PDA'er.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS