Software AG vokser på Tibcos tilbagegang

Tyske Software AG har succes med sin integrationssoftware og åbner flere nordiske kontorer. Konkurrenten Tibco lukker derimod sine, mens Software AG ansætter Tibcos medarbejdere.

Den enes død er som bekendt den andens brød, men når det gælder markedet for integrationssoftware i Norden, burde ordet død ikke indgå.

- For vores vedkommende vokser markedet for XML-baseret integrationssoftware så meget, at vi åbner kontorer i både Norge og Finland og lige har åbnet i Sverige, siger Ole Kock, administrerende direktør for Software AG i Danmark.

Det tyske softwarehus har hidtil ikke haft en direkte repræsentation i de andre skandinaviske lande og Finland, men har klaret salget fra det danske hovedkvarter i Taastrup.

I 2006 lægger Software AG ud med seks medarbejdere i den svenske afdeling, fem i Finland og fem i Norge.

Fra 30 til 50 ansatte

Ifølge Software AG's marketingchef Lars Gram udvider det tyske softwarehus staben af medarbejdere heroppe nordpå fra knap 30 til 50 her i 2006.

Omvendt ser det ud for det amerikanske softwarehus Tibco, der centraliserer aktiviteterne i Norden. Tibco har lukket kontoret i Danmark og styrer nu de danske forretninger fra Stockholm.

Tibco har også mistet fem ansatte på kontoret i Stockholm i en kombination af opsigelser og fratrædelser.

Virksomheden udvikler og sælger integrationssoftware og såkaldte Business Process Mamagement-løsninger (BPM).

- Vi har ansat i alt fem af Tibcos tidligere medarbejdere heriblandt den danske og den svenske salgsdirektør, siger Ole Kock.

Måske for high end

Han ser en mulig forklaring på, at Tibco og Software AG har så forskelligt helt med integrationssoftwaren i Norden:

- Tibco sælger meget high end-orienterede løsninger rettet mod de allerstørste virksomheder. Min vurdering er, at Tibco måske er for high end til det danske marked.

Software AG rammer bredere og kan med XML integrere sine løsninger også andres platforme som eksempelvis Beas WebLogic og IBM's WebSphere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere