Fuldblods-racer sikrer god e-læring

Tema: TDC Mobil ville have en mere spændende form for e-learning. Det blev startskuddet til udviklingen af et racerspilmodul fra e-learningsfirmaet IMS. Nu kører e-learning-racerbilerne sejrsrunder over hele landet.

De ansatte i TDC Mobil var blevet trætte af at kede sig med e-learning. Det må kunne gøres med underholdende, tænkte de, og kontaktede en af firmaets leverandører af e-learning, IMS.

IMS gik netop og legede med tanken om at kombinere leg og læring.

En kundeundersøgelse viste for tredje gang i træk, at folk havde svært ved at finde motivationen til lære med traditionel e-learning.

Racer med pitstop

- Det var TDC Mobil, der fik ideen med et bilspil med indlagte pitstop, hvor man besvarer spørgsmål, fortæller Søren Sander, administrerende direktør i IMS.

IMS udviklede spillet til TDC Mobil, der skulle bruge det til at klæde organisationens små 1.000 ansatte på til at håndtere spørgsmål om 3G-teknologien.

Nu bliver spillet et standardmodul i e-learningssoftwaret fra IMS.

E-learningsoftware består typisk af en værkstøjspakke, som virksomhederne køber af for eksempel IMS.

Med pakken kan virksomhederne selv skrue e-learningløsninger sammen med de såkaldte Rapid Tools.

Dem findes der en lang række af, og IMS's Rapid Tool hedder PowerLearn.

Spilmodulet, der hedder PowerRacer, bliver officicelt lanceret om 14 dage, som en fast del af IMS's e-learningværktøjer.

Konkurrence motiverer

E-learning-racerspillet er grafisk simpelt, og minder om 1980'ernes arkadespil.

Så er man vant til Gotham City på Xbox'en, er der ikke meget at komme efter med IMS's PowerRacer.

Men det er heller ikke grafikken, der for alvor motiverer folk: Motivationen ligger i at banke kollegerne!

Man kører nemlig grand prix'er mod hinanden, en mod en.

Og hvor det i traditionel e-learning typisk er fint nok at have 80 procent rigtige svar, må man i PowerRacer koncentrere sig om at have så mange korrekte svar som muligt.

Det gælder jo om at vinde, med alt hvad det indebærer af håneret ved kaffemaskinen.

- En sideeffekt er videndeling. Man kan spille afdeling mod afdeling, og vi oplever, at folk hjælper hinanden med de rigtige svar. De har fornemmelsen af, at de snyder, når de hjælper, men det er i virkeligheden en god ting, når de deler viden, siger Søren Sander.

Kontrakter tegnet på stedet

Da TDC Mobil tog racerspillet i brug sidste år i forbindelse med undervisning i 3G, var der på dagen for kick-off, små fjernstyrede biler og olietønder i TDC-gangene for at give lidt racerstemning

– Vi blev delt op i hold og det bedste hold vandt en tur på en gokart-bane. Denne form for undervisning vil fylde mere og mere. Men vi skal stadig høste flere erfaringer med det. Selvom TDC er langt fremme med e-learing, er spilbaseret læring stadig på begynderbasis, siger Mikkel Christensen, uddannelseskonsulent hos TDC Mobil.

Hos IMS betyder det nye spilmodul allerede, at virksomheden sælger mere e-learningsoftware. I øjeblikket spiller Grundfos-organisationen sig læring med IMS-racerbilen.

- Da vi viste spillet frem med en Power Point-præsentation på en konference, skrev vi på stedet aftaler med fire virksomheder, der ville købe det, siger Søren Sander fra IMS.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS