Computer-Nobel til dansk it-ikon

Computer-verdenens svar på Nobel-prisen, A.M Turing Award, er for første gang blevet tildelt en dansker, nemlig programmerings-ikonet Peter Naur. Med prisen følger 100.000 dollar.

Det danske it-ikon Peter Naur, der i 1966 opfandt ordet "datalogi" som en dansk version af "computer science", er ifølge Københavns Universitet blevet tildelt den internationalt anerkendte hæderpris Turing Award.

Det er første gang nogensinde, at en dansker bliver tildelt prisen, som er blevet uddelt årligt siden 1966 og som regnes for at være computer-verdenens Nobel-pris.

100.000 dollar

"The A.M. Turing Award" uddeles hvert år af organisationen "Association for Computing Machinery" til en person, der har ydet væsentlige og bestandige tekniske bidrag til computer-verdenen, som det hedder.

Prisen er sponsoreret af Intel og består af æren og 100.000 dollar - omkring 650.000 kroner.

Peter Naur belv Danmarks første professor i datalogi, da DIKU - Datalogisk Institut på Københavns Universitet - blev grundlagt i 1970.

Algol 60

Han var desuden manden, der i 1950'erne sammen med John Backus beskrev fremtidens computersprog, Algol 60, der kom til at danne grundlaget for de såkaldte objektorienterede sprog, som eksempelvis Java.

Det er for arbejdet med netop Algol 60, at Peter Naur får prisen.

De to herrers navne er kendt af programmører verden over via deres Backus Naur Formel, der anvendes til netop at beskrive nye programmerings-sprog.

Senere stod han blandt meget andet for en række moderne ideer om systemudvikling.

Det har ikke været umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Peter Naur.

Relevante link

www.naur.com

www.acm.org

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse