Tirsdagens aviser om it

TDC lukker luften ud af fastnettet. Bliver ATP vippet fra TDC. Kriminelle tjener millioner på at stjæle kodeord på nettet. Falsk e-mail.

TDC lukker luften ud af fastnettet

Om blot seks år er fastnettelefoni en saga blot og fastnettets banemand kan meget vel blive TDC selv. Det forudsiger direktør for TDC Privat Gert Rieder. (Børsen)

Bliver ATP vippet fra TDC

I dag kan det blive afgjort, om minoritetsaktionæren ATP's dage er talte i TDC. Det er stik imod ATP's egne ønsker, men med massiv opbakning fra den nye hovedaktionær NTC. "Vi vil gerne beholde vores TDC-aktier. Vi vil gerne selv bestemme, til hvem vi sælger dem, hvornår og til hvilken pris," siger ATP's fondsdirektør Bjarne Graven Larsen. (Berlingske Tidende)

Kriminelle tjener millioner på at stjæle kodeord på nettet

Digitale bagdøre, der afslører brugernavn og kodeord til konti i netbankerne, er blevet en lukrativ forretning. Kriminaliteten på nettet er i voldsom stigning, siger eksperter, men Finansrådet i Danmark er ikke bekymret. (Politiken)

Falsk e-mail

Falsk e-mail, der forsøger at lokke penge ud af kreditkortholdere, er i omløb. I mailen, der har Visa Service som afsender, fremgår det, at Visa har indført en ny sikkerhedskode på grund af hackerangreb. Derfor skal kortindehaveren indtaste sine kortoplysninger og nogle oplysninger om sig selv. Men hensigten er en ganske anden end at beskytte mod hackere. (Politiken)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere