Norske Visma på dansk erobringstogt

Opkøb og sammensmeltning af software og service skal bringe norske Visma i front herhjemme med outsourcing af løn- og virksomhedssystemer.

Isoleret set er norskejede Visma Software ikke en strålende forretning, men sammen med søsterselskabet Visma Services ser det ganske anderledes ud.

- Samlet set tjener vi penge i Danmark, og det er måske lidt friskt af mig at sige det, men jeg er ikke i tvivl om, at det kommer Visma Software også til i år, siger Peter Lauring, administrerende direktør for begge selskaber.

Ny markedstrend

Visma Software leverer standard økonomi- og kundestyringssystemer til små og mellemstore virksomheder, mens Visma Services leverer outsourcingtjenester, som omfatter økonomistyring, lønadministration, bemanding, regnskab og rådgivning.

- Ledelsen sidder i samme hus, og jeg har stået for at trække de to selskaber sammen. Over tid tror jeg, at markedet vokser for outsourcing af samlede løsninger, der omfatter både ydelser/procesbehandling og den bagvedliggende teknologi, siger Peter Lauring.

Den slags servicekontrakter er ellers ofte skilt ud på to leverandører, og Vismas fordel er, at selskabet står bag den samlede pakke.

- Vi har en holdning om, at software og services skal arbejde sammen i Danmark. Vi leverer outsourcing af økonomifunktionen og bruger samtidig vores egne applikationer til at drive løsningerne, siger Peter Lauring, der tror, det er den vej, markedet bevæger sig.

Antal brugere

Analysehuset IDC Nordic er også opmærksom på tendensen.

- Der er noget om snakken. Hardware – og i stigende grad også software – bliver set som komponenter i en samlet løsning. I stedet for at købe et økonomisystem og få egne medarbejdere til at bruge systemet og indtaste data, så køber virksomhederne nogle til at gøre disse ting - som for eksempel Visma, siger Karsten Ho-Lanng, analysedirektør, IDC Nordic.

Analysedirektøren peger på, at software­betalingsmodellerne begynder at ligne det at købe services mere – altså at man betaler en afgift efter, hvor mange der har brugt applikationen i en given periode, eller hvor mange der skal have adgang til at bruge den, frem for at købe applikationen og installere den hjemme hos sig selv.

- Det er både sjovere og mere produktivt at betale for at få forandret sin forretningsproces end at leje et stykke software, som man selv skal bruge kræfter på at anvende, siger Karsten Fo Ho-Lanng.

Opkøb på vej

For Visma stopper det ikke med blot at være i stand til at levere forskellige services.

Selskabet overtog sidste år det danske softwarehus FK-Data og fik dermed ERP-systemet Winkompas med i produktporteføljen, som også består af Visma Business og Visma CRM.

- Vi har ambitioner om at vokse, og vi er ikke færdige med at købe op. Vi er i dialog med flere opkøbsemner, men det er en følsom sag at sælge sit hjertebarn, og jeg kan ikke sige noget om, hvornår opkøbene bliver gennemført, siger Peter Lauring, der ikke forventer det helt store gennembrud det første års tid.

– Om fem år er vi et solidt funderet selskab med en god indtjening, men vi er ikke store om et år, lyder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S