WM-data opruster med køb af SAP-hus

Tema: WM-data har købt SAP-huset ASA-Mentor. Ifølge WM-data-direktør Jesper Scharff fordi "de fleste større danske virksomheder har en SAP-strategi, og uden SAP-kompetencer ender du som periferi-leverandør."

Hvis du vil ind i inderkredsen af betydende it-leverandører herhjemme, så er det ifølge WM-datas administrerende direktør Jersper Scharff nødvendigt med SAP-kompetencer.

- De fleste store danske virksomheder har en SAP-strategi. Så uden SAP-kompetencer risikerer du at ende som periferi-leverandør, siger han som forklaring på, at WM-data netop har overtaget SAP-huset ASA-Mentor.

ASA-Mentor blev etableret i 2001 og har i dag 40 medarbejdere og en årlig omsætning på knap 50 millioner kroner.

- Jeg glæder mig til, at vi kommer ind i SAP-verdenen, siger Jesper Scharff, der også glæder sig over, at det i 2005 endnu en gang lykkedes WM-data at fordoble resultatet.

Væk med alt det hårde

Bag den positive udvikling ligger en strategi om at vende virksomheden mod at blive en rendyrket løsnings- og konsulentforretning.

Hardwaredelen blev solgt sidste år til Atea, og omvendt købte WM-data Dansk Software og Axapta-delen af Munk IT.

- Samtidig oplever vi fremgang inden for de områder, hvor vi er stærke som ERP, Axapta og Oracle, siger Jesper Scharff, der ikke vil love at fordoble resultatet også i 2006.

- Men jeg forventer, at omsætningen vokser væsentlig mere end markedet - altså 10 procent plus, og at vi forhåbentlig også får en fortsat fremgang på overskuddet, siger WM-datas Jesper Scharff.

Han er på udkig efter 35 nye medarbejdere med kompetencer inden for alt fra Navision og BizTalk til CSharp.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere