DK Hostmaster lukker 6.548 danske sites

Administratoren af de danske domæner har lukket 6.548 sites i denne måned på grund af manglende betalinger. De seriøse virksomheder er blevet bedre til at huske afgiften, mener direktør.

I de sidste tre uger har DK Hostmaster trukket stikket ud på 6.548 danske websites.

Det er sket på grund af manglende indbetaling af den årlige domæneafgift, fortæller Per Kølle, administrerende direktør for DK Hostmaster, som er administrator for alle danske domæner som ender på .dk.

Tallet er ikke usædvanligt. Samlet lukkede DK Hostmaster i hele 2005 omkring 65.000 domæner på grund af manglende betalinger. Normalt svinger antallet af lukkede domæner mellem 70.000 og 90.000 om året.

DK Hostmaster har i øjeblikket 680.000 registrerede danske .dk-domæner.

Det er uvist, om det fortrinsvis er private domæneejere eller virksomheder, som glemmer at betale regningen.

DK Hostmaster offentliggør nemlig ikke listen over de slettede domæner af hensyn til ejernes mulighed for at få dem genoprettet, siger Per Kølle.

Direktørbesøg sjældne

Men DK Hostmaster har ikke i løbet af den sidste måned oplevet besøg fra direktører af større virksomheder, som ville betale kontant for at genoprette glemte domæner her og nu. Det er eller sket mange gange tidligere.

- Det sker ikke mere. Jeg har ikke indtryk af, at virksomheder, som tager deres internet seriøst, kommer ud i denne her situation mere. Den slags ligger flere år tilbage, siger Per Kølle.

DK Hostmaster oplever jævnligt kritik fra domæneejere, som er vrede over, at deres domæne pludselig bliver lukket uden varsel. Men det afviser Per Kølle.

Fem måneders henstand

- Det er objektivt forkert. Vi sender en faktura en måned før domænet udløber, og 28 dage inde i den nye periode sender vi så et varsel om at pengene ikke er modtaget.
Samtidig oplyser vi, at domænet vil blive lukket om 14 dage. Herefter hviler det i tre måneder. Først herefter slettes domænet, siger Per Kølle.

Det koster 100 kroner at genåbne et domæne, hvis det bliver lukket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS