Bærbar med data på 196.000 HP-ansatte stjålet

Pensionsfirmaet, der administrerer nuværende og tidligere ansatte i Hewlett-Packards pensioner, har fået stjålet en bærbar pc med persondata på op mod 196.000 HP-folk.

Personlige og finansielle oplysninger om op mod 196.000 nuværende og tidligere ansatte i it-giganten Hewlett-Packard kan være havnet i de forkerte hænder efter et tyveri af en bærbar pc.

Data om de mange HP-folk lå på den bærbare, der tilhørte pensionsfirmaet Fidelity Investments.

- Det er ikke normal praksis, at vi har den type data liggende på en bærbar. Vi sætter betydelige begrænsninger for brugen så fortrolige oplysninger uden for huset, siger talskvinde Anne Crowley fra Fidelity.

Fidelity står for administrationen af HP-medarbejdernes pensionsopsparinger.

Tyveriet skete den 15. marts i forbindelse med et møde mellem en gruppe af medarbejdere i Fidelity, der blev holdt uden for huset.

Selskabet vil nu dække eventuelle tab, der måtte ske som følge af den stjålne bærbare pc.

Sagen er blot den seneste i en lang række tilfælde af tyverier eller bortkomne databaser med personlige oplysninger i USA.

En stjålen bærbar pc fra revisions- og konsulentfirmaet Ernst & Young, der forsvandt tidligere i år, indeholdt således personlige oplysninger om op mod i alt 100.000 ansatte fra blandt andet BP, Sun, Cisco og IBM. Det skriver nyhedstjenesten The Register.

Sidste år førte et hackerindbrud hos et firma, der validerer internetbetalinger med kreditkort, til, at op mod 40 millioner kreditkort blev kompromitteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S