PBS-problemer lammer netbutikker

Internet-butikker i hele landet har mandag morgen og formiddag været plaget af driftsproblemer hos betalingsformidlerne PBS, der håndterer net-betalinger for butikkerne.

Internet-butikker har mandag morgen og formiddag af flere omgange været lammet af en fejl hos betalingsformidleren PBS, der håndtere betalinger med betalingskort.

Problemerne satte ind klokken fem mandag morgen og har siden af flere omgange lammet PBS's betalingserver, så det i længere perioder har været umuligt for internetbutikker at gennemføre kundernes betalinger.

- Vi har arbejdet på løse problemerne, og det ser ud til at køre som det skal nu, men jeg kan ikke garantere, at problemet er løst, siger kommunikationschef Pernille Kylling, PBS.

Kender ikke årsagen

Hun oplyser, at PBS endnu ikke kender årsagen til driftsproblemerne, men at man i øjeblikket arbejder på at finde den.

Tilsvarende driftsproblemer hos PBS satte op til julehandlen internetbutikkernes tålmodighed på prøve, fordi PBS's løsning hver dag på stort set samme tidspunkt gik ned.

I en periode på flere uger kunne eksempelvis selskabet Dibs, der hoster betalingsløsninger for omkring 1.500 danske internet-butikker, nærmest sætte uret efter serverproblemerne hos PBS.

Problemerne med svartiderne hos PBS stod på gennem flere uger hver dag klokken cirka 13.20.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune