Filtre går amok i kampen mod spam

Internetvirksomhedernes stadig mere aggressive kamp mod uønskede og irriterende spam-mails giver bagslag. Brugere klager over, at spam-filtre ofte også stopper almindelig e-post.

I deres kamp for at stoppe uønsket e-post, de såkaldte spam-mails, konstruerer internetvirksomheder så aggressive filtre, at de i stigende grad stopper både ønsket og uønsket mail. Det skriver Wall Street Journal.

I sidste uge var op til flere millioner brugere af den amerikanske internetudbyder AOL ude af stand til at modtage mail fra Googles Gmail. Årsagen var, at en AOL-server holdt mail fra nogle nye Gmail-servere tilbage i den tro, at det kunne være spam.

En opgradering af spamfiltre hos Verizon Communications satte for nylig gang i en veritabel storm af klager fra utilfredse brugere, der var ude af stand til at sende og modtage mails.

Virksomhederne er ofte i stand til at fikse problemerne på få timer og skyder selv skylden på kommunikationsfejl og software-smuttere, skriver Wall Street Journal.

Samme virksomheder mener i øvrigt, at spam kan true sikkerhed og stabilitet i cyberspace, og at kampen mod spam betyder mere end irritationen over enkelte mistede e-mails.

Det går for vidt

Andre mener derimod, at kampen mod spam går for vidt og bidrager til alt fra mistede ejendomshandler til over blokerede banktransaktioner til brudte venskaber på grund af e-mails, der aldrig nåede frem.

Nu er det som bekendt aldrig så galt, at det ikke er godt for noget, og krigen mod spam har fået antallet af de irriterende spam-mails til at falde markant.

Fra 2003 til 2005 faldt antallet af spam-mails med 17 procent til 3.253 om året per bruger ifølge Jupiter Research. Antallet ventes at falde yderligere til 1.640 om året i 2010.

AOL-brugere fortæller ifølge Wall Street Journal, at mængden af spam i indboksen er reduceret med 75 procent siden efteråret 2003.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse