B-one lukker IP-adresser efter botnet-angreb

Webhotellet B-one har blokeret 1.500 IP-adresser efter et hacker-angreb. Blokeringen har også ramt enkelte uskyldige brugere med dynamiske IP-adresser.

Et forsøg på at lægge servere hos webhotellet B-one ned ved at bombardere dem med trafik i et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial-of-Service) har fået webhotellet til at blokere cirka 1.500 IP-numre.

Blokeringen betyder, at en række uskyldige brugere med eksempelvis dynamiske IP-adresser også har fået blokeret for adgang til sider, der ligger på B-ones servere.

- Vi beklager naturligvis de gener, som dette har påført vores brugere. Vi er blevet gjort bekendt med cirka 30 tilfælde, hvor brugere har kontaktet os, og som vi naturligvis løbende har åbnet op for, oplyser B-ones administrerende direktør, Jacob Nordestgaard Jensen, i en e-mail til Computerworld.

Han fortæller, at B-one mandag morgen har fjernet blokeringen fra langt de fleste af de IP-numre, som har været blokeret efter DDos-angrebet.

Lammer serverne

Ifølge Jacob Nordestgaard Jensen blev DDoS-angrebet på B-ones servere indledt i sidste uge.

DDoS-angrebene består af store mængder datapakker, der sendes til en server for at overbebyrde den.

Konsekvensen er, at den enten bliver meget langsom eller helt holder op med at fungere.

Angrebspakkerne komme i dette tilfælde ifølge Jacob Nordestgaard Jensen sandsynligvis via et zombie-netværk eller botnet, som typisk består af tusindvis af intetanende computerbrugeres maskiner, som fjernstyres af en hacker under angrebet.

- Der har været 1.500 IP numre i dette angreb, og dem har vi derfor blokeret for i vores firewall. Det er vores eneste mulighed for at afværge et angreb. Desværre kan det også været gået ud over nogle få uskyldige, oplyser Jacob Nordestgaard Jensen.

Han fortæller, at B-one jævnligt ser, at computerbrugere uforvarende bliver involveret i DDoS-angreb, fordi de har mangelfulde anti-virusprogrammer.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S