B-one lukker IP-adresser efter botnet-angreb

Webhotellet B-one har blokeret 1.500 IP-adresser efter et hacker-angreb. Blokeringen har også ramt enkelte uskyldige brugere med dynamiske IP-adresser.

Et forsøg på at lægge servere hos webhotellet B-one ned ved at bombardere dem med trafik i et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial-of-Service) har fået webhotellet til at blokere cirka 1.500 IP-numre.

Blokeringen betyder, at en række uskyldige brugere med eksempelvis dynamiske IP-adresser også har fået blokeret for adgang til sider, der ligger på B-ones servere.

- Vi beklager naturligvis de gener, som dette har påført vores brugere. Vi er blevet gjort bekendt med cirka 30 tilfælde, hvor brugere har kontaktet os, og som vi naturligvis løbende har åbnet op for, oplyser B-ones administrerende direktør, Jacob Nordestgaard Jensen, i en e-mail til Computerworld.

Han fortæller, at B-one mandag morgen har fjernet blokeringen fra langt de fleste af de IP-numre, som har været blokeret efter DDos-angrebet.

Lammer serverne

Ifølge Jacob Nordestgaard Jensen blev DDoS-angrebet på B-ones servere indledt i sidste uge.

DDoS-angrebene består af store mængder datapakker, der sendes til en server for at overbebyrde den.

Konsekvensen er, at den enten bliver meget langsom eller helt holder op med at fungere.

Angrebspakkerne komme i dette tilfælde ifølge Jacob Nordestgaard Jensen sandsynligvis via et zombie-netværk eller botnet, som typisk består af tusindvis af intetanende computerbrugeres maskiner, som fjernstyres af en hacker under angrebet.

- Der har været 1.500 IP numre i dette angreb, og dem har vi derfor blokeret for i vores firewall. Det er vores eneste mulighed for at afværge et angreb. Desværre kan det også været gået ud over nogle få uskyldige, oplyser Jacob Nordestgaard Jensen.

Han fortæller, at B-one jævnligt ser, at computerbrugere uforvarende bliver involveret i DDoS-angreb, fordi de har mangelfulde anti-virusprogrammer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec