B-one lukker IP-adresser efter botnet-angreb

Webhotellet B-one har blokeret 1.500 IP-adresser efter et hacker-angreb. Blokeringen har også ramt enkelte uskyldige brugere med dynamiske IP-adresser.

Et forsøg på at lægge servere hos webhotellet B-one ned ved at bombardere dem med trafik i et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial-of-Service) har fået webhotellet til at blokere cirka 1.500 IP-numre.

Blokeringen betyder, at en række uskyldige brugere med eksempelvis dynamiske IP-adresser også har fået blokeret for adgang til sider, der ligger på B-ones servere.

- Vi beklager naturligvis de gener, som dette har påført vores brugere. Vi er blevet gjort bekendt med cirka 30 tilfælde, hvor brugere har kontaktet os, og som vi naturligvis løbende har åbnet op for, oplyser B-ones administrerende direktør, Jacob Nordestgaard Jensen, i en e-mail til Computerworld.

Han fortæller, at B-one mandag morgen har fjernet blokeringen fra langt de fleste af de IP-numre, som har været blokeret efter DDos-angrebet.

Lammer serverne

Ifølge Jacob Nordestgaard Jensen blev DDoS-angrebet på B-ones servere indledt i sidste uge.

DDoS-angrebene består af store mængder datapakker, der sendes til en server for at overbebyrde den.

Konsekvensen er, at den enten bliver meget langsom eller helt holder op med at fungere.

Angrebspakkerne komme i dette tilfælde ifølge Jacob Nordestgaard Jensen sandsynligvis via et zombie-netværk eller botnet, som typisk består af tusindvis af intetanende computerbrugeres maskiner, som fjernstyres af en hacker under angrebet.

- Der har været 1.500 IP numre i dette angreb, og dem har vi derfor blokeret for i vores firewall. Det er vores eneste mulighed for at afværge et angreb. Desværre kan det også været gået ud over nogle få uskyldige, oplyser Jacob Nordestgaard Jensen.

Han fortæller, at B-one jævnligt ser, at computerbrugere uforvarende bliver involveret i DDoS-angreb, fordi de har mangelfulde anti-virusprogrammer.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS