Groupcare ramt af udløbet skatteaktiv

Danske Groupcare, der leverer samarbejdssoftware til foreninger, måtte sidste år se sit overskud gå tilbage med en tredjedel. Årsagen er, at selskabets årgamle skatteunderskud er løbet tør.

Softwarehuset Groupcares flere år gamle skatteunderskud løb sidste år tør, og det reducerede fluks selskabets overskud med en tredjedel.

- Det er derfor, vi er gået tilbage i resultat efter skat. Til gengæld har vi fordoblet resultatet før skat, forklarer Esben Elmøe, direktør for og medstifter af Groupcare.

Årsagen til fremgangen er, at Groupcare koncentrerer sig om at levere løsninger i form af samarbejdsværktøjer til foreninger og kursusvirksomheder gennem datterselskabet Groupcare Consulting, fortæller han.

Allerede sidste år voksede omsætningen i Groupcare Consulting med 60 procent, og Esben Elmøe venter en lignende vækst i år.

Købt egne aktier

Egenkapitalen i selskabet er også gået tilbage, hvilket ifølge Esben Elmøe hænger sammen med, at Groupcare har tilbagekøbt de 25 procent af aktierne, som Mærsk Data hidtil har siddet på.

Sidste år etablerede Groupcare et datterselskab i Bangladesh, hvor der i dag sidder 35 primært udviklere.

- En af milepælene sidste år var, at udviklerne i Bangladesh blev færdige med konverteringen af vores community software (samarbejdssoftware, red.) fra Microsoft ASP til .Net, siger Groupcare-direktøren.

Blandt Groupcares kernekunder er alle større foreninger herhjemme, fortæller han. Det vil sige foreninger med mere end 5.000 medlemmer, egen administration og mindst 15 ansatte.

- Dem er der cirka 80 af i Danmark, siger Esben Elmøe, der vurderer, at hans værste konkurrenter er IBM's Lotus Notes og Microsofts Sharepoint, når det gælder samarbejdsværktøjer og for eksempel norske Mysoft, når det gælder foreningssoftware.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen, der ikke offentliggøres, skal øges med cirka 60 procent, og at resultatet før skat som et minimum fordobles til 2,4 millioner kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS