Groupcare ramt af udløbet skatteaktiv

Danske Groupcare, der leverer samarbejdssoftware til foreninger, måtte sidste år se sit overskud gå tilbage med en tredjedel. Årsagen er, at selskabets årgamle skatteunderskud er løbet tør.

Softwarehuset Groupcares flere år gamle skatteunderskud løb sidste år tør, og det reducerede fluks selskabets overskud med en tredjedel.

- Det er derfor, vi er gået tilbage i resultat efter skat. Til gengæld har vi fordoblet resultatet før skat, forklarer Esben Elmøe, direktør for og medstifter af Groupcare.

Årsagen til fremgangen er, at Groupcare koncentrerer sig om at levere løsninger i form af samarbejdsværktøjer til foreninger og kursusvirksomheder gennem datterselskabet Groupcare Consulting, fortæller han.

Allerede sidste år voksede omsætningen i Groupcare Consulting med 60 procent, og Esben Elmøe venter en lignende vækst i år.

Købt egne aktier

Egenkapitalen i selskabet er også gået tilbage, hvilket ifølge Esben Elmøe hænger sammen med, at Groupcare har tilbagekøbt de 25 procent af aktierne, som Mærsk Data hidtil har siddet på.

Sidste år etablerede Groupcare et datterselskab i Bangladesh, hvor der i dag sidder 35 primært udviklere.

- En af milepælene sidste år var, at udviklerne i Bangladesh blev færdige med konverteringen af vores community software (samarbejdssoftware, red.) fra Microsoft ASP til .Net, siger Groupcare-direktøren.

Blandt Groupcares kernekunder er alle større foreninger herhjemme, fortæller han. Det vil sige foreninger med mere end 5.000 medlemmer, egen administration og mindst 15 ansatte.

- Dem er der cirka 80 af i Danmark, siger Esben Elmøe, der vurderer, at hans værste konkurrenter er IBM's Lotus Notes og Microsofts Sharepoint, når det gælder samarbejdsværktøjer og for eksempel norske Mysoft, når det gælder foreningssoftware.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen, der ikke offentliggøres, skal øges med cirka 60 procent, og at resultatet før skat som et minimum fordobles til 2,4 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S