Groupcare ramt af udløbet skatteaktiv

Danske Groupcare, der leverer samarbejdssoftware til foreninger, måtte sidste år se sit overskud gå tilbage med en tredjedel. Årsagen er, at selskabets årgamle skatteunderskud er løbet tør.

Softwarehuset Groupcares flere år gamle skatteunderskud løb sidste år tør, og det reducerede fluks selskabets overskud med en tredjedel.

- Det er derfor, vi er gået tilbage i resultat efter skat. Til gengæld har vi fordoblet resultatet før skat, forklarer Esben Elmøe, direktør for og medstifter af Groupcare.

Årsagen til fremgangen er, at Groupcare koncentrerer sig om at levere løsninger i form af samarbejdsværktøjer til foreninger og kursusvirksomheder gennem datterselskabet Groupcare Consulting, fortæller han.

Allerede sidste år voksede omsætningen i Groupcare Consulting med 60 procent, og Esben Elmøe venter en lignende vækst i år.

Købt egne aktier

Egenkapitalen i selskabet er også gået tilbage, hvilket ifølge Esben Elmøe hænger sammen med, at Groupcare har tilbagekøbt de 25 procent af aktierne, som Mærsk Data hidtil har siddet på.

Sidste år etablerede Groupcare et datterselskab i Bangladesh, hvor der i dag sidder 35 primært udviklere.

- En af milepælene sidste år var, at udviklerne i Bangladesh blev færdige med konverteringen af vores community software (samarbejdssoftware, red.) fra Microsoft ASP til .Net, siger Groupcare-direktøren.

Blandt Groupcares kernekunder er alle større foreninger herhjemme, fortæller han. Det vil sige foreninger med mere end 5.000 medlemmer, egen administration og mindst 15 ansatte.

- Dem er der cirka 80 af i Danmark, siger Esben Elmøe, der vurderer, at hans værste konkurrenter er IBM's Lotus Notes og Microsofts Sharepoint, når det gælder samarbejdsværktøjer og for eksempel norske Mysoft, når det gælder foreningssoftware.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen, der ikke offentliggøres, skal øges med cirka 60 procent, og at resultatet før skat som et minimum fordobles til 2,4 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job