Groupcare ramt af udløbet skatteaktiv

Danske Groupcare, der leverer samarbejdssoftware til foreninger, måtte sidste år se sit overskud gå tilbage med en tredjedel. Årsagen er, at selskabets årgamle skatteunderskud er løbet tør.

Softwarehuset Groupcares flere år gamle skatteunderskud løb sidste år tør, og det reducerede fluks selskabets overskud med en tredjedel.

- Det er derfor, vi er gået tilbage i resultat efter skat. Til gengæld har vi fordoblet resultatet før skat, forklarer Esben Elmøe, direktør for og medstifter af Groupcare.

Årsagen til fremgangen er, at Groupcare koncentrerer sig om at levere løsninger i form af samarbejdsværktøjer til foreninger og kursusvirksomheder gennem datterselskabet Groupcare Consulting, fortæller han.

Allerede sidste år voksede omsætningen i Groupcare Consulting med 60 procent, og Esben Elmøe venter en lignende vækst i år.

Købt egne aktier

Egenkapitalen i selskabet er også gået tilbage, hvilket ifølge Esben Elmøe hænger sammen med, at Groupcare har tilbagekøbt de 25 procent af aktierne, som Mærsk Data hidtil har siddet på.

Sidste år etablerede Groupcare et datterselskab i Bangladesh, hvor der i dag sidder 35 primært udviklere.

- En af milepælene sidste år var, at udviklerne i Bangladesh blev færdige med konverteringen af vores community software (samarbejdssoftware, red.) fra Microsoft ASP til .Net, siger Groupcare-direktøren.

Blandt Groupcares kernekunder er alle større foreninger herhjemme, fortæller han. Det vil sige foreninger med mere end 5.000 medlemmer, egen administration og mindst 15 ansatte.

- Dem er der cirka 80 af i Danmark, siger Esben Elmøe, der vurderer, at hans værste konkurrenter er IBM's Lotus Notes og Microsofts Sharepoint, når det gælder samarbejdsværktøjer og for eksempel norske Mysoft, når det gælder foreningssoftware.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen, der ikke offentliggøres, skal øges med cirka 60 procent, og at resultatet før skat som et minimum fordobles til 2,4 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S