Datacenter: Vi er hårdt ramt af succes

Forsikringens Datacenter (FDC) er så hårdt ramt af succes, at selskabet, der konkurrerer med selskaber som IBM og CSC, har måttet skubbe et internt projekt med flytning af komponenter til Java-platformen.

For tiden er Softwarehuset Forsikrings Datacenter (FDC) så hårdt ramt af succes med blandt andet to nye kunder i Norge, at selskabet må prioritere interne opgaver som for eksempel Java-projektet, der handler om at flytte FDC's løsning komponent for komponent over på Java-platformen.

Hele FDC's udviklingsplatform er baseret på IBM's Websphere, og derudover følger selskabet en Java-strategi, der indebærer, at der flyttes komponenter over på J2EE-platformen.

Ordnes i Indien

Oprindelig var planen, at den første komponent skulle have været flyttet til Java-platformen af FDC's indiske samarbejdspartner allerede sidste år, men det har der været for travlt til.

- Jeg forventer, at vi kommer i drift i år med den første Java-komponent, som er vores Unit Link, siger Birgitte Hass.

FDC's forretningsområder omfatter outsourcing af hele eller dele af forsikringsselskabers it-systemer, komponentsalg, konsulentassistance og salg af løsninger baseret på den serviceorienterede arkitektur (SOA).

Ikke helt almindelig

Den måde, FDC er skruet sammen på, er ikke helt almindelig. FDC er et kommanditselskab, hvor ejerne investerer i udvikling af virksomhedens standardløsning og samtidig justerer priserne, så resultatet altid ender på nul.

- Vi tilpasser enhedspriserne og investerer i vores løsning, så vi går i nul, og det hænger sammen med, at vi ikke er et aktieselskab, men et kommanditselskab, forklarer Birgitte Hass, administrerende direktør, Forsikringens Datacenter (FDC).

Hendes forventninger til indeværende år er, at det bliver "et vækstår," med en kraftig vækst i omsætningen, hvilket som sædvanlig ikke slår igennem på bundlinjen.

- Til gengæld vil vi bruge den øgede indtægt på yderligere udvikling af vores produkter og reduktion af priserne, lover Birgitte Hass.

Hæfter personligt

Hun mener i øvrigt, at FDC er den eneste leverandør af forsikringssystemer, som tilbyder et ægte standardsystem, hvor alle kunder kører i den samme kildekode og følges ad i releases.

Et kommanditselskab består af to kategorier af deltagere - komplementarer og kommanditister.

Komplementarerne hæfter personligt, uden begrænsning og solidarisk for virksomhedens forpligtelser, mens én eller flere deltagere (betegnet kommanditisterne) "kun" hæfter begrænset. Udover deltagerne er der almindelige eksterne kunder.

I FDC's tilfælde er der én komplementar, Forsikringsselskabernes Data Central ApS, som de tre kommanditister Nykredit Østifterne Forsikring, Fortsættelsessygekassen Danmark og International Health Insurance ejer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job