Torsdagens aviser om it

TDC har ikke skræmt elselskaberne. Teleselskaber bør selv sænke gebyrer. Ny rapport frikender 3G-master for stråling. Kring udskifter ledelsen. Computere skal lære at lytte til musik. Eksplosion i udvikling af danske programmer.

TDC har ikke skræmt elselskaberne

Endnu et elselskab står klar til at levere telefoni, internet og tv til danskerne. 200.000 sønderjyder kan dermed kobles af TDC's net. Dermed har TDC's skræmmekampagne ikke virket. (Berlingske Tidende)

Teleselskaber bør selv sænke gebyrer

Teleselskabernes gebyrer på opkald er for dyre, men det er op til forbrugerne og teleselskaberne selv at konkurrere dem ned, mener flere politikere. (Berlingske Tidende)

Ny rapport frikender 3G-master for stråling

Forskere fra Zürich Universitet kan ikke se nogen sammenhæng mellem 3G-mobilmasters stråling og sundhedsgener. (Berlingske Tidende)

Kring udskifter ledelsen

Kring Technologies har i al stilfærdighed møbleret totalt rundt på sin ledelse. De to stiftere Jesper Kring og Michael Sauer har valgt at gå fra borde, men fortsætter som medejere af virksomheden. Michael Sauer er afløst af Torben H. Larsen, der har en fortid i IBM og hos Nærsk Data joint venture CG Mærsk i Indien. Jesper Kring overlod allerede sidste sommer posten som administrerende direktør til Mikael Munck. (Børsen)

Computere skal lære at lytte til musik

Forskere fra Aalborg Universitet og Danmarks Tekniske Universitet (DTU) arbejder på at knække koden til, hvordan brugere af internettet lettere end i dag kan finde frem til den musik, som de gerne vil høre. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Eksplosion i udvikling af danske programmer

Selv om flere flere taler om outsourcing af programmeringsopgaver til udlandet, går det ganske godt for den danske softwareudviklingsbranche. Og det fortsætter, lover eksperterne. "Branchen har det godt, især når man sammenligner med andre brancher," siger Jakob Lyngsø, direktør for it-brancheforeningen ITB.(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere