En halv mia. kan sikre Danmark mobilt forspring

Et nyt supercenter for ­forskning og innovation kan styrke satsningen på mobile og trådløse teknologier. Det danske forskningsmiljø har verdensklasse, men de offentlige investeringer og styringen sakker bagud.

En halv milliard kroner over 10 år i nye bevillinger er prisen for at skabe et center for mobil forskning, uddannelse og innovation, der skal sikre udviklingen af de danske spidskompetencer på området.

En gruppe af eksperter og branchefolk foreslår i en ny rapport en markant satsning på den danske mobile- og trådløse industri.

Satsningen inkluderer store investeringer, øget samarbejde på tværs af eksisterende forsknings-institutioner og målrettede programmer for mobil udvikling, for eksempel i sundhedssektoren.

Centre of Excellence

Et afgørende element i anbefalingerne er skabelsen af et såkaldt Centre of Excellence på mobilområdet.

Denne nye enhed skal efter finsk model samordne forskning, uddannelser og innovation og dermed hjælpe med at sikre fortsat vækst.

– Der skal en strategisk indsats til, og denne enhed kan blive et omdrejningspunkt for vækst i branchen, siger Karsten Vandrup, forskningschef hos Nokia Danmark og formand for styregruppen for det teknologiske fremsyn, der har udarbejdet rapporten.

– Vores kortlægning og analyser af det danske mobile og trådløse miljø viser, at det har potentiale til at blive meget større, understreger Karsten Vandrup.

Vigtig vækstmotor for Danmark

Allerede i dag er mobilindustrien med over 12.000 ansatte og den højeste værditilvækst i it-branchen en vigtig vækstmotor for dansk erhvervsliv.

Men hidtil har den offentlige indsats på området været begrænset. Ifølge rapporten kommer omkring 95 procent af investeringerne i forskning og udvikling fra private virksomheder.

Der er brug for flere offentlige kroner til området, men også for bedre styring, vurderer Vandrup.

– Det er afgørende, at forskningsaktiviteterne bliver bedre koordineret, hvis Danmark skal klare sig i en globaliseret verden, hvor nogle af miljøerne er meget store.

Dansk forskning er ypperlig

En international benchmarking af det danske mobile forskningsmiljø, som styregruppen har fået foretaget, viser, at forskningen på området fuldt er på højde med og i nogle tilfælde overgår det niveau, man finder i andre globalt førende forskningscentre.

Den nye forsknings- og innovationsenhed skal derfor først og fremmest sikre, at synergierne mellem de eksisterende institutioner udnyttes fuldt ud, og at kontakten mellem forskningsmiljøerne og erhvervslivet udbygges.

– Forskningen skal kobles til det, der er brug for. Den udveksling er meget afgørende, siger Pouline Middleton, direktør for netværket Crossroads Copenhagen og medforfatter til rapporten.

Det teknologiske fremsyn på det mobile og trådløse område er bestilt af Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling.

Anbefalingerne skal debatteres på en konference i næste uge.

Læs mere om fremsynet i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse