En halv mia. kan sikre Danmark mobilt forspring

Et nyt supercenter for ­forskning og innovation kan styrke satsningen på mobile og trådløse teknologier. Det danske forskningsmiljø har verdensklasse, men de offentlige investeringer og styringen sakker bagud.

En halv milliard kroner over 10 år i nye bevillinger er prisen for at skabe et center for mobil forskning, uddannelse og innovation, der skal sikre udviklingen af de danske spidskompetencer på området.

En gruppe af eksperter og branchefolk foreslår i en ny rapport en markant satsning på den danske mobile- og trådløse industri.

Satsningen inkluderer store investeringer, øget samarbejde på tværs af eksisterende forsknings-institutioner og målrettede programmer for mobil udvikling, for eksempel i sundhedssektoren.

Centre of Excellence

Et afgørende element i anbefalingerne er skabelsen af et såkaldt Centre of Excellence på mobilområdet.

Denne nye enhed skal efter finsk model samordne forskning, uddannelser og innovation og dermed hjælpe med at sikre fortsat vækst.

– Der skal en strategisk indsats til, og denne enhed kan blive et omdrejningspunkt for vækst i branchen, siger Karsten Vandrup, forskningschef hos Nokia Danmark og formand for styregruppen for det teknologiske fremsyn, der har udarbejdet rapporten.

– Vores kortlægning og analyser af det danske mobile og trådløse miljø viser, at det har potentiale til at blive meget større, understreger Karsten Vandrup.

Vigtig vækstmotor for Danmark

Allerede i dag er mobilindustrien med over 12.000 ansatte og den højeste værditilvækst i it-branchen en vigtig vækstmotor for dansk erhvervsliv.

Men hidtil har den offentlige indsats på området været begrænset. Ifølge rapporten kommer omkring 95 procent af investeringerne i forskning og udvikling fra private virksomheder.

Der er brug for flere offentlige kroner til området, men også for bedre styring, vurderer Vandrup.

– Det er afgørende, at forskningsaktiviteterne bliver bedre koordineret, hvis Danmark skal klare sig i en globaliseret verden, hvor nogle af miljøerne er meget store.

Dansk forskning er ypperlig

En international benchmarking af det danske mobile forskningsmiljø, som styregruppen har fået foretaget, viser, at forskningen på området fuldt er på højde med og i nogle tilfælde overgår det niveau, man finder i andre globalt førende forskningscentre.

Den nye forsknings- og innovationsenhed skal derfor først og fremmest sikre, at synergierne mellem de eksisterende institutioner udnyttes fuldt ud, og at kontakten mellem forskningsmiljøerne og erhvervslivet udbygges.

– Forskningen skal kobles til det, der er brug for. Den udveksling er meget afgørende, siger Pouline Middleton, direktør for netværket Crossroads Copenhagen og medforfatter til rapporten.

Det teknologiske fremsyn på det mobile og trådløse område er bestilt af Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling.

Anbefalingerne skal debatteres på en konference i næste uge.

Læs mere om fremsynet i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S