Sygdomme kan forebygges med chip i kroppen

Med fremtidens sundheds-it vil man ikke bare kunne kurere mange sygdomme bedre. Man vil også kunne forebygge sygdom i det hele taget.

Tromsø: På en international konference i Norge diskuterer forskere i disse dage, hvordan it vil forme fremtidens sundhedsvæsen.

Og der tænkes store tanker.

- I fremtiden vil vi ikke bare bruge it til at behandle folk, der er blevet syge. Vi vil også bruge it til at forebygge sygdomme i det hele taget, siger John Crawford, der er chef i IBM’s afdeling for Medical Imaging.

En af visionerne på konferencen om e-Health Beyond Tomorrow lyder, at man i fremtiden vil have en chip i huden, som advarer ens læge, hvis man er ved at blive syg.

Er en blodprop på vej, kan man få medicin på forhånd og dermed helt undgå, at blodproppen kommer.

Har man sukkersyge, sætter chippen selv gang i en alarm, når man har brug for insulin.

Virtuel motion

Der er dog også visioner om mere jordnær teknologi, der kan forhindre sygdom.

Fremtidsforsker Wendy L. Schultz mener, at fremtidens it vil hjælpe os med at få mere motion i dagligdagen, så man måske kan smide et par af de overflødige kilo.

- Det kan godt være, at man ikke har råd til en tennisbane i baghaven, men så vil man bare kunne spille tennis i den virtuelle verden i stedet, siger hun.

Hun peger på, at der allerede findes et sådan tilbud til Nintendo’s Wii, hvor man kan bruge en controller som ketcher og dermed få motion foran skærmen.

- Og den slags tilbud vil der komme mange flere af i fremtiden, siger Wendy L. Schultz.

Læs mere om konferencen 'Telemedicine and e-Health Beyond Tomorrow' i Tromsø.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos