Sygdomme kan forebygges med chip i kroppen

Med fremtidens sundheds-it vil man ikke bare kunne kurere mange sygdomme bedre. Man vil også kunne forebygge sygdom i det hele taget.

Tromsø: På en international konference i Norge diskuterer forskere i disse dage, hvordan it vil forme fremtidens sundhedsvæsen.

Og der tænkes store tanker.

- I fremtiden vil vi ikke bare bruge it til at behandle folk, der er blevet syge. Vi vil også bruge it til at forebygge sygdomme i det hele taget, siger John Crawford, der er chef i IBM’s afdeling for Medical Imaging.

En af visionerne på konferencen om e-Health Beyond Tomorrow lyder, at man i fremtiden vil have en chip i huden, som advarer ens læge, hvis man er ved at blive syg.

Er en blodprop på vej, kan man få medicin på forhånd og dermed helt undgå, at blodproppen kommer.

Har man sukkersyge, sætter chippen selv gang i en alarm, når man har brug for insulin.

Virtuel motion

Der er dog også visioner om mere jordnær teknologi, der kan forhindre sygdom.

Fremtidsforsker Wendy L. Schultz mener, at fremtidens it vil hjælpe os med at få mere motion i dagligdagen, så man måske kan smide et par af de overflødige kilo.

- Det kan godt være, at man ikke har råd til en tennisbane i baghaven, men så vil man bare kunne spille tennis i den virtuelle verden i stedet, siger hun.

Hun peger på, at der allerede findes et sådan tilbud til Nintendo’s Wii, hvor man kan bruge en controller som ketcher og dermed få motion foran skærmen.

- Og den slags tilbud vil der komme mange flere af i fremtiden, siger Wendy L. Schultz.

Læs mere om konferencen 'Telemedicine and e-Health Beyond Tomorrow' i Tromsø.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS