Sygdomme kan forebygges med chip i kroppen

Med fremtidens sundheds-it vil man ikke bare kunne kurere mange sygdomme bedre. Man vil også kunne forebygge sygdom i det hele taget.

Tromsø: På en international konference i Norge diskuterer forskere i disse dage, hvordan it vil forme fremtidens sundhedsvæsen.

Og der tænkes store tanker.

- I fremtiden vil vi ikke bare bruge it til at behandle folk, der er blevet syge. Vi vil også bruge it til at forebygge sygdomme i det hele taget, siger John Crawford, der er chef i IBM’s afdeling for Medical Imaging.

En af visionerne på konferencen om e-Health Beyond Tomorrow lyder, at man i fremtiden vil have en chip i huden, som advarer ens læge, hvis man er ved at blive syg.

Er en blodprop på vej, kan man få medicin på forhånd og dermed helt undgå, at blodproppen kommer.

Har man sukkersyge, sætter chippen selv gang i en alarm, når man har brug for insulin.

Virtuel motion

Der er dog også visioner om mere jordnær teknologi, der kan forhindre sygdom.

Fremtidsforsker Wendy L. Schultz mener, at fremtidens it vil hjælpe os med at få mere motion i dagligdagen, så man måske kan smide et par af de overflødige kilo.

- Det kan godt være, at man ikke har råd til en tennisbane i baghaven, men så vil man bare kunne spille tennis i den virtuelle verden i stedet, siger hun.

Hun peger på, at der allerede findes et sådan tilbud til Nintendo’s Wii, hvor man kan bruge en controller som ketcher og dermed få motion foran skærmen.

- Og den slags tilbud vil der komme mange flere af i fremtiden, siger Wendy L. Schultz.

Læs mere om konferencen 'Telemedicine and e-Health Beyond Tomorrow' i Tromsø.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos