ComX ser lys forude efter tocifret milliontab

Selv om der stadig fosser godt med millioner ud af triple-play selskabet ComX, er meldingen, at der nu er styr på forretningen.

Der lyder positive toner fra triple-play selskabet ComX trods et nyt år med milliontab.

Det var nemlig et selskab i langt værre forfatning, som blandt andet erhvervsmanden Finn Helmer skød penge i sidste år og indsatte Nils Overgaard som administrerende direktør for.

– Der var problemer omkring vores teknologi, vores billing (fakturering, red) og den måde kunderne er blevet håndteret på. Men nu er vi i bund og har en velfungerende teknologi, og det er da nogle af de ting, som vi har taget skraldet på rent økonomisk. Det var en virksomhed, hvor der var væsentligt mere at gøre end vi havde forventet, siger Nils Overgaard.

Positiv drift

Af det netop indsendte regnskab fremgår det, at underskuddet for 2005 blev på godt 35 millioner kroner ud af en omsætning på godt 100 millioner kroner, men ComX-direktøren oplyser, at den negative tendens er vendt.

– De seneste fire måneder har vi haft positiv drift. Og man kan sige at pengene fosser ud rent regnskabsmæssigt, men vi har renset ud, så alle dårligdommene er væk. Man kan have tillid til os, og der er kommet vind i sejlene, siger Nils Overgaard, på en mobiltelefon midt under sejladsen Sjælland Rundt.

Stadig ikke TV3

ComX har blandt andet indgået to store aftaler i det sydlige Jylland og Nils Overgaard oplyser, at der er flere på vej også i udlandet.

– Vi arbejder i øjeblikket med store projekter - både herhjemme med også internationalt, siger han.

Som triple-play selskab leverer ComX både tv, telefoni og internet og selskabet røg sidste år ud i juridiske slagsmål med blandt andet Viasat, der ikke ville finde sig i, at Comx leverede TV3's signaler uden at have tilladelse hertil.

Der er stadig ikke TV3 i ComX-pakken, og de to selskaber har indgået en aftale, der betyder, at de ikke vil kommentere på situationen.

– Vi har lavet et forlig med Viasat, og den sag er lukket, og i dag er TV3 ikke med i vores pakke. Men vi lever jo i en foranderlig verden, siger Nils Overgaard.

Fuld af optimisme

ComX har også været sat i forbindelse med konkurrenten Dansk Bredbånd om en mulig fusion, der blandt andet kunne give ComX-kunderne adgang til TV3, men Nils Overgaard benægter, at der aktuelt er en fusion på trapperne.

– Vi kigger på alle muligheder, men vi har ingen konkrete forhandlinger med Dansk Bredbånd, siger han.

Når det gælder fremtiden er Nils Overgaard fuld af fortrøstning.

Efter selskabet har taget det store skrald og nu er parat til vækst er forventninger til positive pengestrømme også til stede.

– Vi forventer at fortsætte den positive drift og vi forventer at komme ind i et egentligt overskud på bundlinien i fjerde kvartal. Vi forventer at blive cash positive i slutningen af tredje kvartal og i begyndelsen af fjerde kvartal, siger direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS