ComX ser lys forude efter tocifret milliontab

Selv om der stadig fosser godt med millioner ud af triple-play selskabet ComX, er meldingen, at der nu er styr på forretningen.

Der lyder positive toner fra triple-play selskabet ComX trods et nyt år med milliontab.

Det var nemlig et selskab i langt værre forfatning, som blandt andet erhvervsmanden Finn Helmer skød penge i sidste år og indsatte Nils Overgaard som administrerende direktør for.

– Der var problemer omkring vores teknologi, vores billing (fakturering, red) og den måde kunderne er blevet håndteret på. Men nu er vi i bund og har en velfungerende teknologi, og det er da nogle af de ting, som vi har taget skraldet på rent økonomisk. Det var en virksomhed, hvor der var væsentligt mere at gøre end vi havde forventet, siger Nils Overgaard.

Positiv drift

Af det netop indsendte regnskab fremgår det, at underskuddet for 2005 blev på godt 35 millioner kroner ud af en omsætning på godt 100 millioner kroner, men ComX-direktøren oplyser, at den negative tendens er vendt.

– De seneste fire måneder har vi haft positiv drift. Og man kan sige at pengene fosser ud rent regnskabsmæssigt, men vi har renset ud, så alle dårligdommene er væk. Man kan have tillid til os, og der er kommet vind i sejlene, siger Nils Overgaard, på en mobiltelefon midt under sejladsen Sjælland Rundt.

Stadig ikke TV3

ComX har blandt andet indgået to store aftaler i det sydlige Jylland og Nils Overgaard oplyser, at der er flere på vej også i udlandet.

– Vi arbejder i øjeblikket med store projekter - både herhjemme med også internationalt, siger han.

Som triple-play selskab leverer ComX både tv, telefoni og internet og selskabet røg sidste år ud i juridiske slagsmål med blandt andet Viasat, der ikke ville finde sig i, at Comx leverede TV3's signaler uden at have tilladelse hertil.

Der er stadig ikke TV3 i ComX-pakken, og de to selskaber har indgået en aftale, der betyder, at de ikke vil kommentere på situationen.

– Vi har lavet et forlig med Viasat, og den sag er lukket, og i dag er TV3 ikke med i vores pakke. Men vi lever jo i en foranderlig verden, siger Nils Overgaard.

Fuld af optimisme

ComX har også været sat i forbindelse med konkurrenten Dansk Bredbånd om en mulig fusion, der blandt andet kunne give ComX-kunderne adgang til TV3, men Nils Overgaard benægter, at der aktuelt er en fusion på trapperne.

– Vi kigger på alle muligheder, men vi har ingen konkrete forhandlinger med Dansk Bredbånd, siger han.

Når det gælder fremtiden er Nils Overgaard fuld af fortrøstning.

Efter selskabet har taget det store skrald og nu er parat til vækst er forventninger til positive pengestrømme også til stede.

– Vi forventer at fortsætte den positive drift og vi forventer at komme ind i et egentligt overskud på bundlinien i fjerde kvartal. Vi forventer at blive cash positive i slutningen af tredje kvartal og i begyndelsen af fjerde kvartal, siger direktøren.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car