ComX ser lys forude efter tocifret milliontab

Selv om der stadig fosser godt med millioner ud af triple-play selskabet ComX, er meldingen, at der nu er styr på forretningen.

Der lyder positive toner fra triple-play selskabet ComX trods et nyt år med milliontab.

Det var nemlig et selskab i langt værre forfatning, som blandt andet erhvervsmanden Finn Helmer skød penge i sidste år og indsatte Nils Overgaard som administrerende direktør for.

– Der var problemer omkring vores teknologi, vores billing (fakturering, red) og den måde kunderne er blevet håndteret på. Men nu er vi i bund og har en velfungerende teknologi, og det er da nogle af de ting, som vi har taget skraldet på rent økonomisk. Det var en virksomhed, hvor der var væsentligt mere at gøre end vi havde forventet, siger Nils Overgaard.

Positiv drift

Af det netop indsendte regnskab fremgår det, at underskuddet for 2005 blev på godt 35 millioner kroner ud af en omsætning på godt 100 millioner kroner, men ComX-direktøren oplyser, at den negative tendens er vendt.

– De seneste fire måneder har vi haft positiv drift. Og man kan sige at pengene fosser ud rent regnskabsmæssigt, men vi har renset ud, så alle dårligdommene er væk. Man kan have tillid til os, og der er kommet vind i sejlene, siger Nils Overgaard, på en mobiltelefon midt under sejladsen Sjælland Rundt.

Stadig ikke TV3

ComX har blandt andet indgået to store aftaler i det sydlige Jylland og Nils Overgaard oplyser, at der er flere på vej også i udlandet.

– Vi arbejder i øjeblikket med store projekter - både herhjemme med også internationalt, siger han.

Som triple-play selskab leverer ComX både tv, telefoni og internet og selskabet røg sidste år ud i juridiske slagsmål med blandt andet Viasat, der ikke ville finde sig i, at Comx leverede TV3's signaler uden at have tilladelse hertil.

Der er stadig ikke TV3 i ComX-pakken, og de to selskaber har indgået en aftale, der betyder, at de ikke vil kommentere på situationen.

– Vi har lavet et forlig med Viasat, og den sag er lukket, og i dag er TV3 ikke med i vores pakke. Men vi lever jo i en foranderlig verden, siger Nils Overgaard.

Fuld af optimisme

ComX har også været sat i forbindelse med konkurrenten Dansk Bredbånd om en mulig fusion, der blandt andet kunne give ComX-kunderne adgang til TV3, men Nils Overgaard benægter, at der aktuelt er en fusion på trapperne.

– Vi kigger på alle muligheder, men vi har ingen konkrete forhandlinger med Dansk Bredbånd, siger han.

Når det gælder fremtiden er Nils Overgaard fuld af fortrøstning.

Efter selskabet har taget det store skrald og nu er parat til vækst er forventninger til positive pengestrømme også til stede.

– Vi forventer at fortsætte den positive drift og vi forventer at komme ind i et egentligt overskud på bundlinien i fjerde kvartal. Vi forventer at blive cash positive i slutningen af tredje kvartal og i begyndelsen af fjerde kvartal, siger direktøren.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics