Telmore anker dom om millionerstatning

Telmore anker mandagens byretsdom om udbetaling af flere millioner kroner i manglende medarbejderbonus. Telmore vil have sagen prøvet i landsretten.

Telmores advokat Frank Bøggild fra Kromann-Reumert har omgående anket mandagens dom i Byretten i Taastrup, hvor selskabet blev dømt til at betale næsten tre millioner kroner i erstatning til to tidligere medarbejdere, der ikke modtog den aftalte bonus, da Telmore blev solgt til TDC i 2004.

Afgørelsen faldt efter, at samme ret allerede i 2004 fastslog, at Telmore skulle betale erstatning. Siden har retten overvejet beløbets størrelse.

- Det har længe været kendt, at vi ønsker landsrettens afgørelse af bonuspligten, og vi har allerede anket. Afgørelserne i dag om beløbenens størrelse får derfor ingen reel betydning, siger Frank Bøggild til Computerworld.

Ude af proportioner

De næsten tre millioner kroner - 1,7 millioner kroner til den ene sagsøger og en million kroner til den anden - er ikke desto mindre kommet bag på Telmore, der finder så store erstatningsbeløb "helt ude af proportioner".

Det er dog ikke beløbenes størrelse, der får Telmore til at anke, men derimod ønsket om at få afklaret den såkaldte bonuspligt.

Ifølge Telmores pressemand Michael Kocj har sagen intet at gøre med det nuværende selskab, men retter sig alene mod selskabets tidligere ejere.

- Sagen hidrører alene de tidligere ejere, siger han.

De tidligere ejere tæller blandt andre Zyxel-stifteren Dr. Chu, finansmanden Ib Kunøe samt Telmore-stifteren Frank Rasmussen.

Advokat Frank Bøggild vil ikke fortælle, hvem han repræsenterer, men peger alene på selve domsudskriften, hvor der står, at sagens ene part er "Telmore A/S".

- Og denne part repræsenterer jeg, siger Frank Bøggild.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,