Telmore anker dom om millionerstatning

Telmore anker mandagens byretsdom om udbetaling af flere millioner kroner i manglende medarbejderbonus. Telmore vil have sagen prøvet i landsretten.

Telmores advokat Frank Bøggild fra Kromann-Reumert har omgående anket mandagens dom i Byretten i Taastrup, hvor selskabet blev dømt til at betale næsten tre millioner kroner i erstatning til to tidligere medarbejdere, der ikke modtog den aftalte bonus, da Telmore blev solgt til TDC i 2004.

Afgørelsen faldt efter, at samme ret allerede i 2004 fastslog, at Telmore skulle betale erstatning. Siden har retten overvejet beløbets størrelse.

- Det har længe været kendt, at vi ønsker landsrettens afgørelse af bonuspligten, og vi har allerede anket. Afgørelserne i dag om beløbenens størrelse får derfor ingen reel betydning, siger Frank Bøggild til Computerworld.

Ude af proportioner

De næsten tre millioner kroner - 1,7 millioner kroner til den ene sagsøger og en million kroner til den anden - er ikke desto mindre kommet bag på Telmore, der finder så store erstatningsbeløb "helt ude af proportioner".

Det er dog ikke beløbenes størrelse, der får Telmore til at anke, men derimod ønsket om at få afklaret den såkaldte bonuspligt.

Ifølge Telmores pressemand Michael Kocj har sagen intet at gøre med det nuværende selskab, men retter sig alene mod selskabets tidligere ejere.

- Sagen hidrører alene de tidligere ejere, siger han.

De tidligere ejere tæller blandt andre Zyxel-stifteren Dr. Chu, finansmanden Ib Kunøe samt Telmore-stifteren Frank Rasmussen.

Advokat Frank Bøggild vil ikke fortælle, hvem han repræsenterer, men peger alene på selve domsudskriften, hvor der står, at sagens ene part er "Telmore A/S".

- Og denne part repræsenterer jeg, siger Frank Bøggild.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job