Telmore anker dom om millionerstatning

Telmore anker mandagens byretsdom om udbetaling af flere millioner kroner i manglende medarbejderbonus. Telmore vil have sagen prøvet i landsretten.

Telmores advokat Frank Bøggild fra Kromann-Reumert har omgående anket mandagens dom i Byretten i Taastrup, hvor selskabet blev dømt til at betale næsten tre millioner kroner i erstatning til to tidligere medarbejdere, der ikke modtog den aftalte bonus, da Telmore blev solgt til TDC i 2004.

Afgørelsen faldt efter, at samme ret allerede i 2004 fastslog, at Telmore skulle betale erstatning. Siden har retten overvejet beløbets størrelse.

- Det har længe været kendt, at vi ønsker landsrettens afgørelse af bonuspligten, og vi har allerede anket. Afgørelserne i dag om beløbenens størrelse får derfor ingen reel betydning, siger Frank Bøggild til Computerworld.

Ude af proportioner

De næsten tre millioner kroner - 1,7 millioner kroner til den ene sagsøger og en million kroner til den anden - er ikke desto mindre kommet bag på Telmore, der finder så store erstatningsbeløb "helt ude af proportioner".

Det er dog ikke beløbenes størrelse, der får Telmore til at anke, men derimod ønsket om at få afklaret den såkaldte bonuspligt.

Ifølge Telmores pressemand Michael Kocj har sagen intet at gøre med det nuværende selskab, men retter sig alene mod selskabets tidligere ejere.

- Sagen hidrører alene de tidligere ejere, siger han.

De tidligere ejere tæller blandt andre Zyxel-stifteren Dr. Chu, finansmanden Ib Kunøe samt Telmore-stifteren Frank Rasmussen.

Advokat Frank Bøggild vil ikke fortælle, hvem han repræsenterer, men peger alene på selve domsudskriften, hvor der står, at sagens ene part er "Telmore A/S".

- Og denne part repræsenterer jeg, siger Frank Bøggild.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,