Telmore anker dom om millionerstatning

Telmore anker mandagens byretsdom om udbetaling af flere millioner kroner i manglende medarbejderbonus. Telmore vil have sagen prøvet i landsretten.

Telmores advokat Frank Bøggild fra Kromann-Reumert har omgående anket mandagens dom i Byretten i Taastrup, hvor selskabet blev dømt til at betale næsten tre millioner kroner i erstatning til to tidligere medarbejdere, der ikke modtog den aftalte bonus, da Telmore blev solgt til TDC i 2004.

Afgørelsen faldt efter, at samme ret allerede i 2004 fastslog, at Telmore skulle betale erstatning. Siden har retten overvejet beløbets størrelse.

- Det har længe været kendt, at vi ønsker landsrettens afgørelse af bonuspligten, og vi har allerede anket. Afgørelserne i dag om beløbenens størrelse får derfor ingen reel betydning, siger Frank Bøggild til Computerworld.

Ude af proportioner

De næsten tre millioner kroner - 1,7 millioner kroner til den ene sagsøger og en million kroner til den anden - er ikke desto mindre kommet bag på Telmore, der finder så store erstatningsbeløb "helt ude af proportioner".

Det er dog ikke beløbenes størrelse, der får Telmore til at anke, men derimod ønsket om at få afklaret den såkaldte bonuspligt.

Ifølge Telmores pressemand Michael Kocj har sagen intet at gøre med det nuværende selskab, men retter sig alene mod selskabets tidligere ejere.

- Sagen hidrører alene de tidligere ejere, siger han.

De tidligere ejere tæller blandt andre Zyxel-stifteren Dr. Chu, finansmanden Ib Kunøe samt Telmore-stifteren Frank Rasmussen.

Advokat Frank Bøggild vil ikke fortælle, hvem han repræsenterer, men peger alene på selve domsudskriften, hvor der står, at sagens ene part er "Telmore A/S".

- Og denne part repræsenterer jeg, siger Frank Bøggild.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S