Telmore anker dom om millionerstatning

Telmore anker mandagens byretsdom om udbetaling af flere millioner kroner i manglende medarbejderbonus. Telmore vil have sagen prøvet i landsretten.

Telmores advokat Frank Bøggild fra Kromann-Reumert har omgående anket mandagens dom i Byretten i Taastrup, hvor selskabet blev dømt til at betale næsten tre millioner kroner i erstatning til to tidligere medarbejdere, der ikke modtog den aftalte bonus, da Telmore blev solgt til TDC i 2004.

Afgørelsen faldt efter, at samme ret allerede i 2004 fastslog, at Telmore skulle betale erstatning. Siden har retten overvejet beløbets størrelse.

- Det har længe været kendt, at vi ønsker landsrettens afgørelse af bonuspligten, og vi har allerede anket. Afgørelserne i dag om beløbenens størrelse får derfor ingen reel betydning, siger Frank Bøggild til Computerworld.

Ude af proportioner

De næsten tre millioner kroner - 1,7 millioner kroner til den ene sagsøger og en million kroner til den anden - er ikke desto mindre kommet bag på Telmore, der finder så store erstatningsbeløb "helt ude af proportioner".

Det er dog ikke beløbenes størrelse, der får Telmore til at anke, men derimod ønsket om at få afklaret den såkaldte bonuspligt.

Ifølge Telmores pressemand Michael Kocj har sagen intet at gøre med det nuværende selskab, men retter sig alene mod selskabets tidligere ejere.

- Sagen hidrører alene de tidligere ejere, siger han.

De tidligere ejere tæller blandt andre Zyxel-stifteren Dr. Chu, finansmanden Ib Kunøe samt Telmore-stifteren Frank Rasmussen.

Advokat Frank Bøggild vil ikke fortælle, hvem han repræsenterer, men peger alene på selve domsudskriften, hvor der står, at sagens ene part er "Telmore A/S".

- Og denne part repræsenterer jeg, siger Frank Bøggild.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S