Supermarkeder suger spil-salg til sig

Supermarkederne står for en stadig større del af salget af computerspil. De deciderede spil-forretninger skal overleve ved at satse på nicheprodukter, lyder det fra Electronic Arts.

En stadig større del af computerspilsalget foregår i supermarkederne frem for i de specialforretninger, der udelukkende lever af at sælge spil.

Det fortæller den danske afdeling af Electronic Arts, der udvikler, markedsfører og udgiver spil.

- Forbrugerne bevæger sig over imod supermarkedskanalen som det foretrukne sted at handle spil. Vi oplever en klar tendens til, at supermarkederne sælger mere og mere, fortæller Thue Christiansen, landechef i Electronic Arts.

Salami og hårshampoo

Han ønsker ikke at oplyse nøjagtigt hvor meget, der bliver solgt i specialforretningerne og i supermarkederne.

Hos Dansk Supermarked bekræfter man dog, at computerspil efterhånden er en vare på lige fod med salami og hårshampoo.

- Vi har oplevet en fremgang på omkring 20 procent i forhold til sidste år, lyder det fra produktchef Henrik Pii Olesen, der har ansvaret for de digitale produkter i blandt andet Bilka og Føtex.

Pokémon hitter

Det er specielt netop Bilka og Føtex, der satser på at sælge spil.

Dansk Supermarked oplyser, at det er børnespil og spil til Game Boy, der sælger bedst.

Pokémon er blandt de helt store salgssucceser, og i det hele taget er det familie- og underholdningsspil, der er populære hos kunderne i supermarkederne.

- Det er meget mainstreamspil, der bliver solgt i supermarkederne, mens specialbutikkerne står mere for nichespillene, forklarer Thue Christiansen fra Electronic Arts.

Skal satse på nichespil

Trods en 20 procents stigning i spilsalget i supermarkederne, tror Thue Christiansen ikke, at de deciderede spil-forretninger vil uddø.

- Forbrugerne har vænnet sig til at købe spil på egen hånd, og de har ikke i samme grad brug for at spørge personalet til råds, når de køber mainstreamspil. Men supermarkederne vil aldrig kunne tilbyde det samme brede sortiment og den rådgivning, som specialbutikkerne kan, siger Thue Christiansen, landechef i Electronic Arts.

- Specialforretningerne skal overleve ved at pleje det nichebehov, der er – og som passer til hardcore-gamerne, mener han.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision