TDC scorer flere hundrede mio. kr. på dom

TDC regner med at score 890 millioner kroner, efter en schweizisk domstol har afgjort, at Swisscom tog for høj betaling for de såkaldte interconnect-ydelser.

TDC forventer at lande 890 millioner kroner, efter en domstol i Schweiz har afsagt dom i en sag mellem TDC Switzerland og Swisscom om de såkaldte interconnect-priser.

Sagen startede i 2000, fordi TDC mente, at Swisscom tog overpris for interconnect-ydelserne, der betales, når der kommunikeres mellem de forskellige operatørers net.

De priser, som domstolen nu har godkendt, er væsentligt lavere end de priser, som Swisscom har opkrævet.

890 millioner kroner

Derfor skønner TDC, at dommen for perioden 2000-2005 vil medføre en indtægt før skat på 186 millioner schweizerfranc, eller hvad der svarer til 890 millioner kroner.

Allerede 22. maj 2006 modtog TDC Switzerland afgørelsen fra den schweiziske forbundsdomstol i retssagen, men først nu har TDC fået regnet sig frem til, hvad selskabet mener at have til gode hos Swisscom.

De 890 millioner kroner vil blive medtaget som en særlig post i kvartalsrapporten for 2. kvartal 2006, oplyser TDC i en fondsbørsmeddelelse.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse