Muhammed-krisen koster dansk broker kassen

Den nordjyske it-virksomhed Epoka Group kan ikke få betaling fra kunder i Mellemøsten på grund af Muhammed-krisen. Resultatet bliver et underskud for Epoka, der henter en væsentlig del af omsætningen i Mellemøsten.

Broker-koncernen Epoka Group er hårdt ramt af Muhammed-krisen, fordi en væsentlig del af selskabets omsætning stammer fra Mellemøsten.

- Vi kan godt sælge til kunder i Mellemøsten, men der bliver opstillet tekniske handelshindringer af økonomisk karakter, som vi ikke kan stille noget op imod, fortæller Finn Løvfelt Frandsen, økonomidirektør, Epoka.

Styrer mod underskud

Resultatet er, at koncernen styrer mod et underskud i 2006 på trods af, at anden halvdel af året ventes at give overskud.

- Det er ikke sikkert, at året ender negativt. I øjeblikket gør vi alt, hvad vi kan, for at undgå underskud, siger Finn Løvfelt Frandsen.

Lønudgifterne bliver i hvert fald mindre i år, hvor Epoka har afskediget og på anden vis mistet medarbejdere, så virksomheden i dag har 50 ansatte mod 63 i gennemsnit sidste år.

Skærpet konkurrence

Udover problemer i Mellemøsten mærker Epoka også en skærpet konkurrence fra brokere over hele verden. Den konkurrence er medvirkende til, at Epoka på trods af øget omsætning tjener mindre.

Endelig har den nye administrerende direktør og medejer Rune Sørensen sat en plan i værk, der skal fastlægge virksomhedens strategiske mål, og hvordan de nås. At lave og gennemføre sådan en plan koster penge, og de penge var ikke med i budgettet, som blev lavet før direktøren tiltrådte. Derfor har omkostningerne for 2005 overhalet budgettet inden om.

Udstyr i den dyre ende

Epoka handler med brugt it-udstyr i den dyrere ende. Blandt Epokas mest handlede produkter er servere, mainframes og datalagringskomponenter fra blandt andet Compaq, EMC, HP, Hitachi, IBM, Sun og StorageTek.

Udover hovedkontoret i den nordjyske by Pandrup har Epoka helt og delvist ejede datterselskaber i Tyskland, Hong Kong og Rusland, hvor selskabet sponserer det russiske håndboldlandshold.

Derudover ejer Epoka 60 procent af selskabet Medic, der handler med brugt medicinsk udstyr og i modsætning til moderselskabet, så går det rigtig godt i Epoka Medic Mission, der blev etableret i 2003. Ledelsen betegner resultatet som 'særdeles tilfredsstillende'.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS