Nettest taber 89 millioner efter opkøb

Integrationen af det tidligere GN Store Nord-problembarn, Nettest, i den nye ejer, Anritsu, koster dyrt. Nettest tabte sidste år 89,1 millioner kroner. Samtidig er salget gået markant tilbage. Men nu går det fremad, lyder det.

Det tidligere problembarn i GN Store Nord-koncernen, Nettest, giver fortsat panderynker og milliontab, efter selskabet i august sidste år blev solgt til japanske Anritsu af kapitalfonden Axcel, som ved indgangen til 2003 købte selskabet af GN Store Nord for en krone.

Anritsu betalte 440 millioner kroner for Nettest, der udvikler software til overvågning af telenet.

Nu må japanerne indkassere et underskud på 89,1 millioner kroner for den 15-måneders periode, der sluttede med udgangen af marts.

Million-underskuddet kommer i kølvandet på en ellers meget lukrativ seks-måneders periode, hvor Nettest tjente 47,6 millioner kroner.

Store engangsposter

Underskuddet skal dog tages med et gran salt, bedyrer Nettest, i det en række relativt tunge engangsposter suger betydelige beløb ud af selskabet.

Nettest har eksempelvis hensat i alt 49 millioner kroner på sammenlægningen med den nye japanske ejer.

Værre er det, at salget af Nettests testudstyr til teleoperatørerne er bremset op.

Selskabet har i den seneste 15-måneders periode omsat for godt 602 millioner kroner mod 307,1 millioner kroner i den foregående periode på seks måneder.

Omregnet til gennemsnitlig omsætning per måned svarer det til en tilbagegang på 11 millioner kroner om måneden.

Selskabet er godt klar over problemet og peger på arbejdet med først salget af selskabet, dernæst selve integrationen af det, som de direkte årsager.

Alle kræfter på salg

I takt med at integrationen falder på plads, skal alle kræfter rettes ind mod salg. Anritsu forventer således stigende omsætning og indtjening i det danske selskab i de kommende år.

- Efter gennemførelsen af integrationen kan selskabets samlede ressourcer igen fokuseres på vækst, hedder det.

Væksten skal understøttes af en målrettet fokusering på udvikling af nye produkter.

Nettest har blandt andet pumpet næsten 141 millioner kroner ind i udviklingsomkostninger.

Det svarer til mere end 20 procent af den samlede omsætning, og Anritsu forventer, at investeringen vil danne springbræt for massiv vækst fremover.

- Udvikling af ny teknologi forventes at indebære en højere omsætningsvækst i koncernen end i telekommunikationsbranchen som helhed, hedder det i årsregnskabet.

Udvikling er afgørende

Nettest understreger da også, at udviklingen af nye konkurrencedygtige produkter er helt afgørende for at fastholde selskabets position på de attraktive markeder i Europa, Asien og Amerika.

GN Store Nord solgte i sin tid Nettest, fordi datterselskabet var hovedårsagen til, at GN Store Nord tabte over ni milliarder kroner i 2002.

Det skete efter en periode, hvor Nettest ellers blev regnet for at være GN Store Nords guldæg, der kunne blive Danmarks nye Giga.

Efter salget fik Nettest vendt udviklingen og indkasserede et overskud på 50 millioner kroner i 2003.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo