Ny ejer til bolignet-firma efter betalingsproblemer

En endnu ikke offentliggjort investor har overtaget aktiviteterne og medarbejderne i bolignet-selskabet DiggiNet, der i sidste uge blev ramt af teknisk nedbrud og betalingsproblemer.

Kundeporteføljen og medarbejderne i bolignet-selskabet DiggiNet er blevet overtaget af en endnu ikke offentliggjort investor for et ukendt beløb.

Overtagelsen kommer efter en uge, hvor DiggiNet først blev ramt af et teknisk nedbrud og efterfølgende måtte kæmpe med betalingsproblemer.

- Selskabet har i en periode ikke haft den samme betalingsevne, som det bør have, men det er der nu rettet op på, siger Jimi Danielsen.

Han har de seneste fire måneder repræsenteret den nye ejer i ledelsen af DiggiNet med henblik på den overtagelse, der nu skulle være gennemført.

Ny ukendt ejer

Jimi Danielsen ønsker endnu ikke at sætte navn på den nye ejer eller oplyse hvor stort et beløb, der har skiftet hænder mellem den nye ejer og den tidligere ejer Peder Broager, der er administrerende direktør i selskabet ComWare, som har drevet DiggiNet via søsterselskabet Cwdsl.

ComWare og Cwdsl overtog DiggiNet for lidt mere end et år siden, efter en konkurs hos DiggiNets søsterselskab Købke & Gundsøe havde givet finansielle problemer.

Den nye ejer har ifølge Peder Broager reelt overtaget DiggiNet for flere uger siden.

Selskabet fortsætter under et nyt navn med Jimi Danielsen som direktør.

Skal ikke fusioneres

- Vi kan endnu ikke oplyse, hvem den nye ejer er, men det er ikke et andet bredbåndselskab. DiggiNet skal ikke fusioneres med et andet selskab. Den nye ejes interesse er at føre aktiviteterne videre og selv bidrage med nye teknologier og nye services til kunderne, siger Jimi Danielsen.

DiggiNet har endnu ikke offentliggjort regnskabet for 2005, men havde ifølge Jimi Danielsen en omsætning på 15 millioner kroner og balance på bundlinjen med et overskud på 35.000 kroner.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job