Ny ejer til bolignet-firma efter betalingsproblemer

En endnu ikke offentliggjort investor har overtaget aktiviteterne og medarbejderne i bolignet-selskabet DiggiNet, der i sidste uge blev ramt af teknisk nedbrud og betalingsproblemer.

Kundeporteføljen og medarbejderne i bolignet-selskabet DiggiNet er blevet overtaget af en endnu ikke offentliggjort investor for et ukendt beløb.

Overtagelsen kommer efter en uge, hvor DiggiNet først blev ramt af et teknisk nedbrud og efterfølgende måtte kæmpe med betalingsproblemer.

- Selskabet har i en periode ikke haft den samme betalingsevne, som det bør have, men det er der nu rettet op på, siger Jimi Danielsen.

Han har de seneste fire måneder repræsenteret den nye ejer i ledelsen af DiggiNet med henblik på den overtagelse, der nu skulle være gennemført.

Ny ukendt ejer

Jimi Danielsen ønsker endnu ikke at sætte navn på den nye ejer eller oplyse hvor stort et beløb, der har skiftet hænder mellem den nye ejer og den tidligere ejer Peder Broager, der er administrerende direktør i selskabet ComWare, som har drevet DiggiNet via søsterselskabet Cwdsl.

ComWare og Cwdsl overtog DiggiNet for lidt mere end et år siden, efter en konkurs hos DiggiNets søsterselskab Købke & Gundsøe havde givet finansielle problemer.

Den nye ejer har ifølge Peder Broager reelt overtaget DiggiNet for flere uger siden.

Selskabet fortsætter under et nyt navn med Jimi Danielsen som direktør.

Skal ikke fusioneres

- Vi kan endnu ikke oplyse, hvem den nye ejer er, men det er ikke et andet bredbåndselskab. DiggiNet skal ikke fusioneres med et andet selskab. Den nye ejes interesse er at føre aktiviteterne videre og selv bidrage med nye teknologier og nye services til kunderne, siger Jimi Danielsen.

DiggiNet har endnu ikke offentliggjort regnskabet for 2005, men havde ifølge Jimi Danielsen en omsætning på 15 millioner kroner og balance på bundlinjen med et overskud på 35.000 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job