SAP investerer seks milliarder kroner i Indien

Den tyske ERP-kæmpe SAP vil over de kommende fem år investere seks milliarder kroner i koncernens aktiviteter i Indien.

Tyske SAP vil sætte ekstra skub i aktiviteterne i Indien med en investering på seks milliarder kroner over de kommende fem år.

Allerede i år vil cirka 20 procent af den tyske ERP-gigants udviklingsarbejde samt service- og support-funktioner udspringe fra Indien, oplyser SAP-koncernchef Henning Kagermann.

SAP største center for softwareudvikling uden for hjemlandet Tyskland, SAP Labs India, ligger i Bangalore i Indien.

Centret har 2.750 ansatte og forventes allerede i år at runder 3.500 ansatte.

Også IBM skruer op

SAP er langt fra den eneste it-gigant, der er i øjeblikket skruer op for aktiviteterne i Indien for at udnytte de lave lønudgifter til softwareudviklere og servicepersonale.

IBM annoncerede tidligere på året, at selskabet over de kommende tre år vil investere 35 milliarder kroner i IBM's indiske aktiviteter.

Udover de lave lønomkostninger i landet skyldes investeringslysten et forsøg på at erobre en større del af det voksende indiske marked for it-ydelser.

Ifølge SAP-koncernchef Henning Kagermann betragter den tyske ERP-kæmpe nu Indien som et af de otte vigtigste markeder i verden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job