Mobil-fejlopkald til 112 eksploderer

Antallet af fejlopkald til alarmcentralen eksploderer på grund af et nyt telefonsystem, der skaber problemer.

Cirka 80 procent af opkaldene til alarmcentralen er fejlopkald. Det viser en opgørelse fra Aalborg Politi, og det er et nyt telefonsystem, der bærer skylden, skriver Nordjyske Stiftstidende.

Før januar gik et 112-opkald fra en mobiltelefon først gennem en TDC-medarbejder, som omstillede opkaldet til den alarmcentral, der lå i nærheden af opkalderen.

Men i dag sendes opkaldet direkte videre til den alarmcentral, som ligger tættest på den sendemast, opkaldet kommer fra.

Det betyder, at de ”døde” opkald, som TDC før sorterede fra, nu direkte ryger ind på alarmcentralen, skriver Nordjyske Stiftstidende.

Nordjyske nødopkald

Ifølge avisen kommer fejlopkaldende på grund af de mange mobiltelefoner, der ligger i bunden af en taske eller i lommen og ringer op til 112.

Selv om mobilejeren har husket at låse tastaturet på telefonen, kan der stadig foretages opkald til 112.

Nordjyske Stiftstidende skriver, at alarmoperatørerne på en måned oplever at blive kaldt op 7.085 gange, hvor af de cirka 80 procent er de såkaldte info/fejl-opkald. Det er 3.454 flere info/fejl-opkald, end alarmcentralen modtog året før.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job