Torsdagens aviser om it

Minister: Bredbånd til alle om få år. Ikke en lyd om GN Resound. Spammail forklædt som billeder. Novos it-selskab får nyt domicil. Trådløst net for en femmer.

Minister: Bredbånd til alle om få år
Som sandsynligvis det første land i verden vil Danmark om ganske få år kunne tilbyde bredbånd til alle, uanset hvor de bor, lover videnskebsminister Helge Sander. Det er de såkaldte multiplexere, som skal bruges til at levere digitale tv-signaler, som også vil kunne sikre bredbåndsforbindelse til internet. (Berlingske Tidende)

Ikke en lyd om GN ReSound

Efter at GN Store Nord i går aflagde halvårsregnskab, står GN ReSounds skæbne stadig hen i det uvisse. Der er angiveligt en række interesserede købere til verdens fjerdestørste producent af høreapparater. Men den nuværende ejer GN Store Nord ønsker ikke på nuværende tidspunkt at udtale sig om, hvem der tales med, hvem der ikke tales med eller om, hvordan processen i det hele taget forløber. (Berlingske Tidende)

Spammail forklædt som billeder

Mængden af spam, der indeholder et billede i stedet for tekst, er steget med 300 procent hen over sommeren. Irriterende for internetbrugerne, men for det danske sikkerhedsfirma Spamfighter betyder det masser af nye kunder. (Politiken)

Novos it-selskab får nyt domicil

Novo Nordisk it-selskab NNIT flytter til et nybygget domicil i Søborg i udkanten af København i løbet af godt et år. Hovedsædet på 6.000 kvadratmeter skal huse 400 medarbejdere og har en forventet salgspris på 125 millioner kroner. (Børsen)

Trådløst net for en femmer

It-fagforeningen Prosa har taget det første skridt til at gøre København til en trådløs internet zone, hvor alle kan logge på med computeren for en minimal startbetaling. Den første sender er allerece etableret i Fælledparken. Det næste bliver Ørstedsparken, og så håber foreningen på at flere vil være med i det elektroniske netværk, hvor selve arkitekturen ér designet. (Dato)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere