Medieforliget er teknologifjendtligt

Kulturminister Brian Mikkelsens medieforlig er svagt og udviklingshæmmende. Med hver anden dansker imod sig og en skjult ny skat på anvendelse af ny teknologi varetager forliget snævre særinteresser fremfor et bredt samfundshensyn. Det skriver Computerworlds chefredaktør Mikael R. Lindholm i en ledende artikel, der er offentliggjort i ugeavisen Computerworld

Danmarks historie bygger på brede politiske forlig. Det er fundamentet for en stabil fremtid.

Derfor er det mere end uheldigt, at det nye medieforlig – som involverer alle politiske partier, undtagen Enhedslisten – ikke magter at samle et flertal i befolkningen bag sig.

I stedet for at være den medieteknologiske hjørnesten, det var tænkt som, aspirerer medieforliget snarere til en plads i historien som et mindemærke over politiske særinteresser og teknologisk kortsyn.

Mens 97 pct. af folketingsmedlemmerne går ind for medieforliget, bliver det ifølge en ny meningsmåling fra Userneeds kun støttet af 47 pct. af befolkningen – mens 49 pct. er lodret imod.

Problemet er licensen. Ikke fordi danskerne vil af med Danmarks Radio og nøjes med kommercielt finansierede tv-stationer – tværtimod.

Danmarks største mediekoncern og teknologilokomotiv indtager en særstilling i danskernes bevidsthed. Problemet er måden Danmarks Radio bliver finansieret på. To ud af tre danskere mener, at Danmarks Radio bør finansieres via finansloven, ikke via en medielicens.

Den store folkelige modstand viser, at politikerne er fuldstændigt ude af trit med befolkningen. Og værre endnu bliver det, når det kommer til udvidelsen af licensen til at omfatte pc’en – befolkningens foretrukne port til internettet, det nye folkemedie. Knap tre ud af fire danskere siger nej til pc-licensen.

Misæren med kulturminister Brian Mikkelsens medieforlig handler desværre om meget mere end en forældet finansieringsform – medieforliget fremstår som direkte vækstskadelig.

Regeringen har det som en erklæret ambition, at Danmark skal begå sig i fremtiden ved at mestre informationsteknologien. Vi skal være en af verdens førende it-nationer.

Det er imidlertid meget vanskeligt at se, hvordan en ny de facto skat, der bliver pålagt den selv samme informationsteknologi, skal styrke vore muligheder for at vinde fremtiden.

Reelt undergraver det nye medieforlig Danmarks digitale vækststrategi for at tilfredsstille særinteresser. Det er fuldstændigt uacceptabelt.

Kenneth Plummer, Danmarks Radios nye generalsekretær, har agiteret for det uacceptable i, at omkring 30.000 danske husstande, som i dag ikke har tv, via deres pc har en mulighed for at se DR via internettet uden at betale licens.

I så fald er det jo blot et spørgsmål om at rulle et betalingsgardin ned og give licensbetalere en adgangskode. Fuldstændigt som andre medier gør det – så netop brugerne og ingen andre betaler for det, de bruger.

Hvis vi vedtager, at det ikke er vigtigt, at netop DR’s brugere betaler for DR, fordi det er en kollektiv kulturinstitution, så er det logisk at overføre DR til finansloven – frem for at indføre en ny teknologiskat, som fremtidens politikere kan skrue op for til uanede højder. Tænk f.eks. på bilafgiften, der i dag udgør 180 pct. – før moms.

Hvad partierne bag medieforliget har begået ligner mere et medierøveri, end et bidrag til at sikre Danmarks digitale fremtid.

"Er du enig – eller uenig? Læs om Computerworlds redaktionelle verdensbillede på CW's blog ”Redaktørens bord” og tag del i debatten."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos