Kina etablerer værested for net-junkier

I Kina er man begyndt at tage hånd om unge, der er afhængige af internettet. Det første værested er åbnet, hvor man tilbyder de unge rådgivning, bøger - og brug af en computer.

Det første værested for teenagere, der er dybt afhængige af at spille og surfe på internettet er åbnet i den kinesiske by Shanghai. Det skriver Reuters og Shanghai Daily.

Værestedet, der har plads til fire overnattende mindreårige, skal være en bro mellem børnene og deres forældre.

- Ingen af teenagerne bliver tvunget til at komme her. Vi går rundt i de forskellige internet-caféer om natten og tager dem med her hen, hvis den unge er med på den, siger chef-socialarbejderen Wang Hui til Shanghai Daily.

14 mio. unge spiller

Brugen af computer- og online-spil er eksploderet i Kina i de seneste år, og det anslås, at omkring 14 millioner unge deltager jævnligt.

I takt med den voksende bekymring for de mange spilleafhængige unge har den kinesiske regering udstedt en stribe love, der skal dæmpe den overdrevne brug af spil på internet-caféer. En af sanktionerne er store bøder til café-ejere, der lukker mindreårige ind.

I maj sagsøgte forældrene til en 13-årig, der begik selvmord efter at have spillet pc-spil 36 timer i rap, spillets kinesiske distributør.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S