Fejrer jubilæum med it-messe

It-forhandleren Datek i Herlev nordvest for København fejrer sit 25 års jubilæum med it-messe i medborgerhuset.

Det er som bekendt 25 år siden, at den første pc blev sendt på gaden. Det blev også startskuddet for en masse mindre it-virksomheder, der ville hjælpe det danske erhvervsliv med teknologiske muligheder, der tidligere kun var forbeholdt de helt store selskaber.

De fleste af disse selskaber er borte. Flere kriser undervejs i i-branchen - ikke mindst i begyndelsen af 1990'erne har aflivet de tidligere entreprenører eller de er søgt sammen i større selskaber.

Afholder messe

Men enkelte rundt om i landet har holdt fast i lokalsamfundet og forblevet selvstændig it-forhandler.

Således eksempelvis Datek i Herlev nordvest for København, der den 1. september kan fejre 25 års jubilæum.

Selve jubilæet fejres i Herlev Medborgerhus med en it-messe, hvor Datek vil vise nogle af de nyeste muligheder, når det eksempelvis gælder anvendelse af stregkoder, e-faktura, kontrol af kundedata via KRAK samt registrering af timesedler i C5 lønmodul. Der vil også blive vist det nyeste inden for bærbare computere og farveprintere.

Snævert fokus

Når det er lykkedes Datek at holde skindet på næsen i 25 år, skyldes det ifølge direktør Gorm Hansen, at man ikke skal gøre IT sværere, end det er, og at man ikke kan være alt for alle. Datek har således udelukkende haft fokus på først Concorde, så XAL og siden C5 og Microsoft Office og udelukkende satset på hardware fra HP.

- Vi fokuserer på få produkter, og særligt på økonomisystemet C5. Vi har selv udviklet mange specialløsninger og forhandler kun løsninger, der kan kobles sammen med C5/XAL. Så enkelt er det, siger direktør Gorm Hansen, Datek.

Selskabet har i dag 12 medarbejdere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job