Fejrer jubilæum med it-messe

It-forhandleren Datek i Herlev nordvest for København fejrer sit 25 års jubilæum med it-messe i medborgerhuset.

Det er som bekendt 25 år siden, at den første pc blev sendt på gaden. Det blev også startskuddet for en masse mindre it-virksomheder, der ville hjælpe det danske erhvervsliv med teknologiske muligheder, der tidligere kun var forbeholdt de helt store selskaber.

De fleste af disse selskaber er borte. Flere kriser undervejs i i-branchen - ikke mindst i begyndelsen af 1990'erne har aflivet de tidligere entreprenører eller de er søgt sammen i større selskaber.

Afholder messe

Men enkelte rundt om i landet har holdt fast i lokalsamfundet og forblevet selvstændig it-forhandler.

Således eksempelvis Datek i Herlev nordvest for København, der den 1. september kan fejre 25 års jubilæum.

Selve jubilæet fejres i Herlev Medborgerhus med en it-messe, hvor Datek vil vise nogle af de nyeste muligheder, når det eksempelvis gælder anvendelse af stregkoder, e-faktura, kontrol af kundedata via KRAK samt registrering af timesedler i C5 lønmodul. Der vil også blive vist det nyeste inden for bærbare computere og farveprintere.

Snævert fokus

Når det er lykkedes Datek at holde skindet på næsen i 25 år, skyldes det ifølge direktør Gorm Hansen, at man ikke skal gøre IT sværere, end det er, og at man ikke kan være alt for alle. Datek har således udelukkende haft fokus på først Concorde, så XAL og siden C5 og Microsoft Office og udelukkende satset på hardware fra HP.

- Vi fokuserer på få produkter, og særligt på økonomisystemet C5. Vi har selv udviklet mange specialløsninger og forhandler kun løsninger, der kan kobles sammen med C5/XAL. Så enkelt er det, siger direktør Gorm Hansen, Datek.

Selskabet har i dag 12 medarbejdere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS