Fejrer jubilæum med it-messe

It-forhandleren Datek i Herlev nordvest for København fejrer sit 25 års jubilæum med it-messe i medborgerhuset.

Det er som bekendt 25 år siden, at den første pc blev sendt på gaden. Det blev også startskuddet for en masse mindre it-virksomheder, der ville hjælpe det danske erhvervsliv med teknologiske muligheder, der tidligere kun var forbeholdt de helt store selskaber.

De fleste af disse selskaber er borte. Flere kriser undervejs i i-branchen - ikke mindst i begyndelsen af 1990'erne har aflivet de tidligere entreprenører eller de er søgt sammen i større selskaber.

Afholder messe

Men enkelte rundt om i landet har holdt fast i lokalsamfundet og forblevet selvstændig it-forhandler.

Således eksempelvis Datek i Herlev nordvest for København, der den 1. september kan fejre 25 års jubilæum.

Selve jubilæet fejres i Herlev Medborgerhus med en it-messe, hvor Datek vil vise nogle af de nyeste muligheder, når det eksempelvis gælder anvendelse af stregkoder, e-faktura, kontrol af kundedata via KRAK samt registrering af timesedler i C5 lønmodul. Der vil også blive vist det nyeste inden for bærbare computere og farveprintere.

Snævert fokus

Når det er lykkedes Datek at holde skindet på næsen i 25 år, skyldes det ifølge direktør Gorm Hansen, at man ikke skal gøre IT sværere, end det er, og at man ikke kan være alt for alle. Datek har således udelukkende haft fokus på først Concorde, så XAL og siden C5 og Microsoft Office og udelukkende satset på hardware fra HP.

- Vi fokuserer på få produkter, og særligt på økonomisystemet C5. Vi har selv udviklet mange specialløsninger og forhandler kun løsninger, der kan kobles sammen med C5/XAL. Så enkelt er det, siger direktør Gorm Hansen, Datek.

Selskabet har i dag 12 medarbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job