It-distributør ryster millionunderslæb af sig

Efter nogle magre år er billedet vendt for it-distributøren Rosenmeier Electronics, der ellers har kæmpet med underslæb og milliontab. I år tælles resultat før skat i et tocifret antal millioner kroner.

It-distributøren Rosenmeier Electronics kører igen med fyldte sejl efter et par år præget af omstrukturering og tilbagegang.

Omsætningen i regnskabsåret 2005/06 er steget næsten 200 millioner, og resultatet før skat er på 10,5 millioner kroner.

Slået tre selskaber sammen

It-distributøren Rosenmeier Electronics har slået tre selskaber sammen til et og har nu estimerede tal klar for det første hele regnskabsår.

- Der er tale om en klar fremgang - især hvis vi sammenligner os med konkurrenterne, der alle undtagen en (Actebis, red.) kører med underskud, siger Jørn Rosenmeier, administrerende direktør i Rosenmeier Electronics.

Han understreger, at der er tale om estimerede tal, da regnskabet endnu ikke har været udsat for revisionens kritiske blik.

Slap for skrammer i HP-krig

Han vurderer, at ikke mindst HP-krigen tidligere på året, hvor distributørerne sloges om at blive en af de fortsættende HP-distributører, har kostet konkurrenterne mange penge.

Rosenmeier har ikke HP-agentur, så den nordjyske distributør slap for skrammer i det slag.

Til gengæld blev selskabet ramt af fusk i datterselskabet Rosenmeier Periferi.

Belastet af renteudgifter

- Vores egenkapital forsvandt også i forbindelse med underslæbet i Viborg-selskabet, så vi har måttet låne 30 millioner fra moderselskabet og 70 millioner i banken, og dem har vi betalt renter af, siger Jørn Rosenmeier og antyder dermed, at resultatet kunne have været betydelig bedre.

Han mener, at egenkapitalen for en distributør bør være mindst fem procent af omsætningen, så med en egenkapital i øjeblikket på godt seks millioner kroner, er der et stykke vej endnu, før den er på plads.

Massive investeringer

Fremtiden for distributøren byder på massive investeringer i at blive mere effektiv.

- Vi har femårs-planer liggende for automatisering af lageret og har også projekter i gang internt for e-handel, kommunikationsværktøjer og ERP-system, siger Jørn Rosenmeier.

Hvor Rosenmeiers distributionsvirksomhed tidligere har været delt op i tre separate selskaber, er alle aktiviteterne inden for henholdsvis it- og radio/tv-distribution nu samlet i det ene selskab Rosenmeier Electronics.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere