Computerworld fylder 25 år i dag

Det er i dag præcist 25 år siden, at den første udgave af avisen Computerworld udkom. Vi ser tilbage på tiden, der gik med en snak med et par af de gamle chefredaktører.

Computerworld har levet med og af it-branchen i 25 år netop i dag.

Avisen så dagens lys i 1981, og jubilæet falder sammen med det jubilæum, de holder ude hos IBM for introduktionen af verdens første pc.

Det kan næsten ikke være et tilfælde. Eller kan det?

Det kan det og det er det.

For selv om den personlige computer har haft helt afgørende betydning for udbredelsen af informations-teknologi, der i dag i al beskedenhed udgør den civiliserede verdens rygrad i alle væsentlige samfundsmæssige afskygninger, er Computerworld ikke en avis, der skriver om computere.

Første af sin slags herhjemme

I 1981 var der intet medie, der konsekvent dækkede udviklingen i den danske it-industri, eller den internationale it-industri for den sags skyld.

Der var sporadiske erhvervshistorier, men som selvstændigt område måtte danske it-interesserede læsere søge de udenlandske medier.

Computerworld har eksisteret som ugentlig avis i USA siden 1967 og i 1980’erne var Danmark mere end klar til at få sin egen udgave.

Og fik det, da den amerikanske medie-cowboy, Patrick McGovern, kom til byen. Med den danske redaktør af Aktuel Elektronik, Torben S. Christensen, som sherif, udkom avisen første gang 8. september 1981 og Computerworld Danmark var en realitet.

Et par år senere blev firmakonstruktionen ændret, Computerworld blev lagt under IDG Danmark, med Preben Engell som utrættelig iværksætter og administrerende direktør.

Banket op til succes

Han bankede virksomheden op til succes og takkede først af i 2004 efter en turbulent periode, hvor dotcom-krisens efterdønninger og et vigende annoncemarked satte dybe spor i hele bladmarkedet.

Danske Computerworld hører stadig til hos den amerikanske IDG-koncern, International Data Group, der er stiftet af Patrick McGovern i 1963 med analysehuset IDC som omdrejningspunkt.

Men avisens fokus vil altid være den danske it-industri og ikke mindst de danske brugere.

Til gengæld trækker Computerworld på sin verdensomspændende IDG-organisation, der med egen nyhedstjeneste og magasiner, aviser og websites i 85 lande på alle syv kontinenter dækker en hel verdens it- begivenheder.

Syv chefredaktører

Computerworld har gennem årene haft i alt syv chefredaktører.

Den første var Torben S. Christensen, der var med til at etablere Computerworld i Danmark i 1981.

De første mikrodatamater var lige begyndt at dukke op i landskabet, og de var spændende for en mand som Torben S. Christensen, der var redaktør af magasinet Aktuel Elektronik.

– Jeg fik hænderne på en af de første Apple II med otte kilobyte ram og indlæsning af programmer fra kassettebånd. Der var potentiale i det her edb, og på redaktionen diskuterede vi, hvordan man kunne dække det med et magasin, fortæller Torben S. Christensen, som i dag har trukket sig mere eller mindre tilbage fra
arbejdslivet.

Den længst siddende chefredaktør er Jens Michael Damm.

I otte år, fra 1983 til 1991, stod han i spidsen for avisen i den periode, der ledte op til it-samfundets altomfattende gennembrud i 1990’erne. I dag har han sit eget kommunikations-bureau i Sønderborg.

Ømskindet

Det var dengang, it-branchen var ømskindet. Den var ikke vant til at blive taget under kærlig behandling af journalister.

– Vi testede engang to danske tekstbehandlingssystemer. Det ene vandt testen, og de andre blev enormt sure. Vi var blevet trætte af, at alle firmaerne sagde, de var verdensmestre, siger Jens Michael Damm.

Han mener, at der herskede en guldgraverstemning i itbranchen dengang, hvilket fik den til at mangle troværdighed.

- Jeg mener, at det er en hædersbetegnelse at blive kaldt for it-branchens svar på Ekstra Bladet, som vi blev ved flere lejligheder. Vi var på et fagbladsmarked, man ikke regnede for noget. Men vi dokumenterede vores uafhængighed, siger han.

Første eksemplar på gaden igen

De øvrige chefredaktører er Peter Hvidtfeldt (1991-1997), Finn Morsing (1997-2002), Rune Michaelsen (2002-2003), Arne R. Steinmark (2003-2006) samt Mikael R. Lindholm, der fortsat sidder i chefstolen.

I anledning af jubilæet har vi i fredagens trykte udgave af Computerworld vedlagt et genoptryk af den allerførste udgave af Computerworld.

I den første udgave kan man blandt andet se annoncer for edb-løsninger, der med “magnetstabilisatorer og stor reserveenergi” eliminerer fejl fra nettet – altså el-nettet.

Det burde nok kunne aftvinge en bedrevidende fnisen fra nutidsmennesket. Og der skal såmænd nok også være et par af artiklerne, der ser lidt pudsige ud i dag.

Læs meget mere om jubilæet i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datacenter Infrastruktur og Compute i Karup, Aalborg eller København

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S