Danske Scribonakunder dropper HP

Scribona Danmark, der tidligt opgav at deltage i HP-krigen, har langt hen ad vejen kompenseret for det manglende HP-salg. "De danske kunder erstattede hurtigt HP med andre produkter og leverandører," siger Scribonas koncernchef Tom Ekevall Larsen.

Mindre end 100 millioner kroner har det kostet it-distributøren Scribonas danske selskab at trække sig fra den krig, som HP foranstaltede blandt distributørerne tidligere på året for at reducere antallet.

- Vi havde budgetteret med at sælge HP-produkter for 350-400 millioner kroner i år, så vi er rigtig godt tilfredse, med at miste mindre end 100 millioner kroner på den konto, siger Lars Götzsche, administrerende direktør for Scribona i Danmark.

Metoden for Scribona har været at fokusere meget kraftigt på bare syv områder. IBM, Lenovo, Cisco, WMware, Toshiba, Fujitsu og print primært båret af Xerox.

- For en broadliner er det ret få områder, men vores dedikerede tildeling af kompetencer har faktisk medført en stigende markedsandel for de produkter, siger Lars Götzsche.

Samtidig har Scribona haft held med at få kunderne til at betale mere for varerne ved at gøre mere ud af de enkelte produktområder.

Det gik stærkt

At det tilsyneladende er gået så forholdsvist let at erstatte HP med andre produkter forklarer Scribonas koncernchef Tom Ekevall Larsen således:

- Vi oplevede en positiv ændring i kanalen ved, at de danske kunder hurtigt erstattede HP med andre leverandører og produkter.

Ifølge Tom Ekevall Larsen har Scribona og de andre it-distributørers altoverskyggende problem været overdistribution siden fjerde kvartal 2005.

Mindst én skal væk

Mindst en af de fire broadline-distributører Ingram Micro, GNT/Also, Tech Data og Scribona må væk, vurderer Tom Ekevall Larsen i ComputerSweden.

Herhjemme vil det være rimeligt også at sætte Actebis ind i den ligning.

Selv om det er lykkedes at vende tabet af HP i Danmark til noget forholdsvist positivt, så har koncernchefen ingen planer om at prøve noget lignende i de øvrige nordiske lande.

- Nej, i Sverige, Norge og Finland er HP fortsat en lønsom forretning for os. Det er kun i Danmark, at HP med virksomhedens nye strategi om et færre antal distributører i hvert land har været et problem for os, siger Tom Ekevell Larsen til ComputerSweden.

Efter adskillige år med massive milliontab for Scribona i Danmark forventer den danske direktør Lars Götzsche, at virksomheden når "et positivt resultat i andet halvår."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job