YouTubes glemte stifter vil helst bare gå i skole

Jaweed Karim er manden, der i sin tid kom med idéen til YouTube, men han vil hellere gå i skole end arbejde for video-sitet, der netop er blevet solgt til Google for næsten 10 milliarder kroner.

De mange historier om Googles køb af video-hjemmesiden YouTube nævner kun to af stifterne, men ikke den tredje, som også er ham, der fik idéen. Det skriver New York Times.

Jawed Karim arbejdede sammen med Chad Hurley og Steven Chen hos PayPal, da salget af betalingstjenesten til eBay for 7,5 milliarder kroner gjorde dem alle tre velhavende i 2002.

Derefter mødtes de jævnligt for at brainstorme, og det var under en af de sessioner, at Jawed Karim kom med idéen til en hjemmeside, hvor brugerne kunne dele deres videoer.

Ville hellere studere

YouTube blev stiftet og drevet af Chad Hurley og Steven Chen, mens Karim vendte tilbage til sine datalogi-studier og nøjedes med en ubetalt rolle som rådgiver for YouTube.

Karim er ikke meget for at tale om penge, men siger, at han er en YouTubes største aktionærer, selv om han ikke ejer lige så mange aktier som de to andre stiftere.

- Bare størrelsen af den handel er så enorm, at den gør detaljerne irrelevante, siger Karim til New York Times om salget af YouTube til Google.

Investeringsvirksomheden Sequoia, der investerede i YouTube, ville gerne have beholdt Karim i selskabet.

- Jeg ville ønske, at vi kunne have overtalt ham til at blive i virksomheden. Karim er meget kreativ, og vi gjorde, hvad vi kunne, for at få ham til at ændre mening, siger Roelof Botha, partner i Sequoia, til New York Times.

At udvikle og lære

Jawed Karim blev født i Østtyskland i 1972. Familien flyttede først til Vesttyskland og senere til USA til byen St. Paul i staten Minnesota.

Karims far, Naimul Karim, er forsker hos 3M, mens moderen, Christine Karim, er assisterende professor i biokemi ved University of Minnesota.

- Det er vores liv at udvikle nye ting og være opmærksom på nye ting, siger Christine Karim til New York Times som en forklaring på sønnens interesse for teknologi og uddannelse.

Efter Highschool valgte Jawed Karim at studere på University of Illinois.

Det skyldtes blandt andet, at stifteren af Netscape, Marc Andreesen og andre af den populære web-browsers fødselshjælpere, har studeret på universitetet.

Nu hedder skolen Stanford, og den halve million kroner, uddannelsen koster, betaler Jawed Karim gerne for at få lov til at holde fast i studierne.

SU behøver han i hvert fald ikke.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S