Tele2 lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for kundernes adgang til webstedet Allofmp3.com, efter selskabet onsdag tabte en sag i fogedretten om Allofmp3. Blokeringen er dog langt fra effektiv og kan omgås med enkle midler.

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for adgangen til net-musikbutikken Allofmp3.

Det sker, efter Tele2 onsdag tabte i fogedretten mod pladeselskabernes rettighedsorganisation IFPI, om blokering af kundernes adgang til at besøge webstedet Allofmp3.com.

- Tele2 har valgt at foretage en blokering af Allofmp3.com i sin DNS, så selskabets kunder ikke direkte har mulighed for at besøge webstedet. Det er den løsning, der er billigst og har kunnet gennemføres hurtigst muligt, siger advokat Michael Brandt, der har ført sagen for Tele2 i fogedretten.

Kan ikke blokeres helt

Tidligere har det været fremme, at omkostningerne ved at lukke for adgangen kunne løbe op i 100 millioner kroner eller mere.

Ifølge Michael Brandt vil det imidlertid være umuligt at blokere helt for brugernes adgang, uanset hvilke metoder, der bliver anvendt.

- Kendelsen fra fogedretten angiver en række muligheder for, hvordan blokeringen kan foregå, men ingen af dem er 100 procent effektive, siger han.

Han vurderer, at det mest effektive vil være en boks, der placeres på alle centraler til filtrering af indholdet-

- Men det kan løbe op i 100 millioner kroner og alligevel være til at omgå, mener Michael Brandt.

Kun Tele2 er berørt – indtil videre

Fogedrettens kendelse gælder kun for Tele2.

Derfor er det kun Tele2’s kunder, som indtil nu må vinke farvel til at besøge Allofmp3.com.

Ingen andre internetudbydere har øjensynlig valgt at følge trop og allerede nu lukke for kundernes adgang til Allofmp3.com.

Hvis Landsretten stadfæster fogedrettens kendelse, er branchen dog som helhed overbevist om, at alle udbydere vil blive nødt til at følge den.

Da sagen er kørt efter EU-principper vil kendelsen endog kunne få konsekvenser for internetudbydere i hele EU, der vil blive nødt til at følge påbudet.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S