Tele2 lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for kundernes adgang til webstedet Allofmp3.com, efter selskabet onsdag tabte en sag i fogedretten om Allofmp3. Blokeringen er dog langt fra effektiv og kan omgås med enkle midler.

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for adgangen til net-musikbutikken Allofmp3.

Det sker, efter Tele2 onsdag tabte i fogedretten mod pladeselskabernes rettighedsorganisation IFPI, om blokering af kundernes adgang til at besøge webstedet Allofmp3.com.

- Tele2 har valgt at foretage en blokering af Allofmp3.com i sin DNS, så selskabets kunder ikke direkte har mulighed for at besøge webstedet. Det er den løsning, der er billigst og har kunnet gennemføres hurtigst muligt, siger advokat Michael Brandt, der har ført sagen for Tele2 i fogedretten.

Kan ikke blokeres helt

Tidligere har det været fremme, at omkostningerne ved at lukke for adgangen kunne løbe op i 100 millioner kroner eller mere.

Ifølge Michael Brandt vil det imidlertid være umuligt at blokere helt for brugernes adgang, uanset hvilke metoder, der bliver anvendt.

- Kendelsen fra fogedretten angiver en række muligheder for, hvordan blokeringen kan foregå, men ingen af dem er 100 procent effektive, siger han.

Han vurderer, at det mest effektive vil være en boks, der placeres på alle centraler til filtrering af indholdet-

- Men det kan løbe op i 100 millioner kroner og alligevel være til at omgå, mener Michael Brandt.

Kun Tele2 er berørt – indtil videre

Fogedrettens kendelse gælder kun for Tele2.

Derfor er det kun Tele2’s kunder, som indtil nu må vinke farvel til at besøge Allofmp3.com.

Ingen andre internetudbydere har øjensynlig valgt at følge trop og allerede nu lukke for kundernes adgang til Allofmp3.com.

Hvis Landsretten stadfæster fogedrettens kendelse, er branchen dog som helhed overbevist om, at alle udbydere vil blive nødt til at følge den.

Da sagen er kørt efter EU-principper vil kendelsen endog kunne få konsekvenser for internetudbydere i hele EU, der vil blive nødt til at følge påbudet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen