Tele2 lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for kundernes adgang til webstedet Allofmp3.com, efter selskabet onsdag tabte en sag i fogedretten om Allofmp3. Blokeringen er dog langt fra effektiv og kan omgås med enkle midler.

Internetudbyderen Tele2 lukker med omgående virkning for adgangen til net-musikbutikken Allofmp3.

Det sker, efter Tele2 onsdag tabte i fogedretten mod pladeselskabernes rettighedsorganisation IFPI, om blokering af kundernes adgang til at besøge webstedet Allofmp3.com.

- Tele2 har valgt at foretage en blokering af Allofmp3.com i sin DNS, så selskabets kunder ikke direkte har mulighed for at besøge webstedet. Det er den løsning, der er billigst og har kunnet gennemføres hurtigst muligt, siger advokat Michael Brandt, der har ført sagen for Tele2 i fogedretten.

Kan ikke blokeres helt

Tidligere har det været fremme, at omkostningerne ved at lukke for adgangen kunne løbe op i 100 millioner kroner eller mere.

Ifølge Michael Brandt vil det imidlertid være umuligt at blokere helt for brugernes adgang, uanset hvilke metoder, der bliver anvendt.

- Kendelsen fra fogedretten angiver en række muligheder for, hvordan blokeringen kan foregå, men ingen af dem er 100 procent effektive, siger han.

Han vurderer, at det mest effektive vil være en boks, der placeres på alle centraler til filtrering af indholdet-

- Men det kan løbe op i 100 millioner kroner og alligevel være til at omgå, mener Michael Brandt.

Kun Tele2 er berørt – indtil videre

Fogedrettens kendelse gælder kun for Tele2.

Derfor er det kun Tele2’s kunder, som indtil nu må vinke farvel til at besøge Allofmp3.com.

Ingen andre internetudbydere har øjensynlig valgt at følge trop og allerede nu lukke for kundernes adgang til Allofmp3.com.

Hvis Landsretten stadfæster fogedrettens kendelse, er branchen dog som helhed overbevist om, at alle udbydere vil blive nødt til at følge den.

Da sagen er kørt efter EU-principper vil kendelsen endog kunne få konsekvenser for internetudbydere i hele EU, der vil blive nødt til at følge påbudet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura