NeoProcess vokser med ekspresfart

It-konsulenthuset NeoProcess, der blev dømt en halv million kroner i bod for ulovligt at ansætte medarbejdere fra WM-data, er vokset fra 0 til 32 medarbejdere på to år.

Med speciale i virksomhedssystemet Dynamics Ax er det fynske konsulenthus NeoProcess vokset til i dag at have 32 ansatte siden etableringen for to år siden.

Heraf er de 11 ansat siden regnskabsårets afslutning 30. juni.

NeoProcess, der kan se tilbage på et voldsomt godt regnskabsår, var i medierne for at par måneder siden, da virksomheden i Sø- og Handelsretten fik en bøde på en halv million kroner for at ansætte to af WM-datas medarbejdere.

Problemet var, at NeoProcess dermed brød den aftale, som selskabet og WM-data havde indgået, om ikke at ansætte hinandens medarbejdere.

Anket til Højesteret

Sagen blev anket til Højesteret af NeoProcess, men siden har de to selskaber indgået et forlig.

NeoProcess afsluttede sit andet regnskabsår den 30. juni. Året bød på en stigning i omsætningen til godt 26 millioner kroner og et resultat før skat på knap to millioner.

- Vi har investeret en stor sum penge i at certificere virksomheden til Life Science for Dynamics AX, hvilket betyder, at vi nu kan levere løsninger til den regulerede industri, som fot eksempel medicinal- og fødevarebranchen, udtaler virksomhedens administrerende direktør Søren Skovbølling, der ifølge en pressemeddelelse er "rigtig godt tilfreds med årets resultat."

Ifølge regnskabets ledelsesberetning er kun tre Microsoft-partnere i verden certificeret til Life Science for Dynamics AX.

Organisk vækst og opkøb

Baggrunden for den store vækst er dels en organisk vækst på 25 procent, dels købet i sommer af halvdelen af en lille specialistvirksomhed, CTEK.

NeoProcess forventer, at virksomheden fortsætter væksten i både omsætning, indtjening og antal medarbejdere i det kommende år.

De fynske konsulenter har etableret en professionel bestyrelse, der skal hjælpe med at kontrollere og styrke den fortsatte vækst.

Bestyrelsen består af bestyrelsesformand Peter Warnøe, administrerende direktør, Oyster Invest, Michael Lehd, vice president, NNE, Bjarne Poulsen, økonomidirektør, Micro Matic Group, Annette Skovbølling, selvstændig og Søren Skovbølling, administrerende direktør, NeoProcess.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse