Cryptomathic-ejer overtager styringen

Danske Cryptomathic skifter topchef. Henrik Elimar Sørensen bliver erstattet af medejer og teknisk direktør Torben Pryds Pedersen. Henrik Elimar fortsætter som økonomi-direktør.

Det århusianske krypteringsselskab Cryptomathic bytter rundt på direktørrollerne.

Henrik Elimar Sørensen forlader posten som administrerende direktør, men vil fortsat være selskabets økonomidirektør.

Ny administrerende direktør er Torben Pryds Pedersen, der også er medejer af Cryptomathic.

Han har hidtil fungeret som teknisk direktør, og den titel vil han fortsat kunne skrive på visitkortet.

Ifølge Peter Landrock, stifter af og bestyrelsesformand i Cryptomathic, er skiftet udramatisk.

- Der er ikke tale om nogen afskedigelse. Henrik har en overgang været både økonomi-direktør og administrerende direktør, men nu har vi fået så godt styr på firmaet, at han ikke mere behøver påtage sig den rolle, siger Peter Landrock.

Ifølge Torben Pryds Pedersen sker skiftet efter en periode, hvor firmaet har haft meget fokus på at få rettet en mindre god økonomi op. Men nu går det rigtigt godt, og derfor vil firmaet fremover fokusere på det tekniske.

- Det er ikke nogen ændring af vores strategi, men bare en del af vores udvikling. Det har ikke været planen, at Henrik Elimar skulle fortsætte som administrerende direktør i al evighed, siger han.

Administrativ rolle

I 2004 blev Henrik Elimar Sørensen indsat som administrerende direktør, men hans rolle blev dengang betegnet af Peter Landrock som helt administrativ.

Årsagen var, at selskabet fyrede den daværende direktør, Claus Bo Mikkelsen, fordi det ikke lykkedes ham at få det nordiske marked op i omsætning.

Peter Landrock forklarer valget af ny administrerende direktør med, at Torben Pryds Pedersen er medejer af firmaet og virkelig er vokset med opgaven.

- Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter. Og det har Torben Pryds Pedersen, siger Peter Landrock.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet