Cryptomathic-ejer overtager styringen

Danske Cryptomathic skifter topchef. Henrik Elimar Sørensen bliver erstattet af medejer og teknisk direktør Torben Pryds Pedersen. Henrik Elimar fortsætter som økonomi-direktør.

Det århusianske krypteringsselskab Cryptomathic bytter rundt på direktørrollerne.

Henrik Elimar Sørensen forlader posten som administrerende direktør, men vil fortsat være selskabets økonomidirektør.

Ny administrerende direktør er Torben Pryds Pedersen, der også er medejer af Cryptomathic.

Han har hidtil fungeret som teknisk direktør, og den titel vil han fortsat kunne skrive på visitkortet.

Ifølge Peter Landrock, stifter af og bestyrelsesformand i Cryptomathic, er skiftet udramatisk.

- Der er ikke tale om nogen afskedigelse. Henrik har en overgang været både økonomi-direktør og administrerende direktør, men nu har vi fået så godt styr på firmaet, at han ikke mere behøver påtage sig den rolle, siger Peter Landrock.

Ifølge Torben Pryds Pedersen sker skiftet efter en periode, hvor firmaet har haft meget fokus på at få rettet en mindre god økonomi op. Men nu går det rigtigt godt, og derfor vil firmaet fremover fokusere på det tekniske.

- Det er ikke nogen ændring af vores strategi, men bare en del af vores udvikling. Det har ikke været planen, at Henrik Elimar skulle fortsætte som administrerende direktør i al evighed, siger han.

Administrativ rolle

I 2004 blev Henrik Elimar Sørensen indsat som administrerende direktør, men hans rolle blev dengang betegnet af Peter Landrock som helt administrativ.

Årsagen var, at selskabet fyrede den daværende direktør, Claus Bo Mikkelsen, fordi det ikke lykkedes ham at få det nordiske marked op i omsætning.

Peter Landrock forklarer valget af ny administrerende direktør med, at Torben Pryds Pedersen er medejer af firmaet og virkelig er vokset med opgaven.

- Vi synes, det er rigtigt at have en administrerende direktør, der også har forstand på vores produkter. Og det har Torben Pryds Pedersen, siger Peter Landrock.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse