Leveringsproblemer plager Lenovo

Pc-producenten Lenovos overskud falder, og selskabets administrerende direktør er ved at tabe tålmodigheden. Et nyt it-system fra SAP skal rette op på de problemer, der har været med leverancerne.

Kinesiske Lenovo, der har overtaget IBM's pc-forretning, er i fuld gang med at restrukturere forretningen. En vigtig del er levering og logistik, og den er der problemer med.

- Leverancerne er ikke i orden, og jeg er ved at blive utålmodig, siger William Amelio, administrerende direktør for Lenovo.

Andet kvartal af Lenovos regnskabsår sluttede 30. september, og det var ikke opløftende.

Omsætningen voksede med en procent til knap 22 milliarder kroner, mens overskuddet landede 220 millioner kroner, hvilket er 17 procent mindre end i samme periode sidste år.

- Markedet er hårdt og vanvittigt konkurrencepræget, siger Amelio.

Kineserne køber

Kineserne køber pc'er som vanvittige, mens salget går tilbage i Europa og Amerika, hvor prispresset er benhårdt.

Den del af problemerne, der hidrører fra levering og logistic håber Lenovo at få has på ved at implementere et nyt virksomhedssystem fra SAP.

En stor investering, som chefen afviser at sætte tal på.

Mindre afhængighed

Derudover skærer Lenovo ned på antallet af modeller og ændrer designet for på den måde at formindske afhængigheden af komponenter, som kommer fra en enkelt leverandør.

Når alle ændringer er på plads lover Lenovo-chefen til gengæld, at Lenovo bliver et "pc powerhouse like no other."

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S